Ruský soud odsoudil jehovistu na více než šest let do vězení

Moskva – Soud ve městě Pskov na západě Ruska v úterý poslal na 6,5 roku za mříže člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi, která je v Rusku zakázána jako extrémistická organizace. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na obhájce.

Rusko prý rychle dohání Eritreu: v pronásledování jehovistů

Rozsudek vynesený nad jednašedesátiletým Gennadijem Špakovským představuje dosud nejtvrdší trest od roku 2017, kdy nejvyšší soud křesťanskou společnost v Rusku zakázal jako extremistickou organizaci a nařídil její rozpuštění. Špakovskij se hodlá proti rozsudku odvolat.

Svědkové Jehovovi, kteří mají své ústředí ve Spojených státech, jsou už roky pod tlakem v zemi, kde se dominantní pravoslavná církev těší přízni prezidenta Vladimira Putina. Pravoslavní duchovní označují jehovisty za nebezpečnou zahraniční sektu, rozvracející státní instituce a tradiční hodnoty. Jehovisté tato nařčení odmítají, poznamenala agentura Reuters.

Svědkové Jehovovi uvádějí, že tři desítky jejich souvěrců jsou nyní v Rusku ve vězení či ve vazbě a více než tři stovky dalších čelí trestnímu stíhání.

Kreml opakovaně používá nejasně formulované zákony proti extremismu k zásahům nejen vůči opozičním aktivistům, ale právě také vůči náboženským menšinám.

„Rusko dnes svévolně uvěznilo dalšího pokojného věřícího, bez ohledu na vlastní ústavu a mezinárodní normy na ochranu lidských práv,“ uvedl mluvčí náboženské společnosti Jarrod Lopes. Rozsudek městského soudu ve Pskovu je podle něj v rozporu s výzvami pracovní skupiny OSN pro svévolné věznění a dalších mezinárodních představitelů, aby Rusko přestalo zatýkat, stíhat a věznit jehovisty zato, že pokojně vyznávají svou víru.

Soud dosud agentuře Reuters neodpověděl na žádost o vyjádření.

Jehovisté jsou známi svými kázáními od dveří ke dveřím a studiem bible, ale také odmítáním služby v armádě a krevních transfúzí, připomněla agentura. V Rusku se k nim hlásí asi 170.000 věřících, po celém světě okolo osmi milionů.

Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13.000 osob.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum? 10. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – Pskov v Rusku

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář