Ruský soud poslal do vězení devět jehovistů za extremismus

Moskva – Soud v ruském Irkutsku dnes odsoudil k dlouholetým trestům odnětí svobody devět členů náboženské společnosti Svědkové Jehovovi za účast na náboženských obřadech, které soud vyhodnotil jako účast na činnosti extremistické organizace. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na mluvčího jehovistů.

Devět odsouzených mužů ve věku od 35 do 72 let si má odpykat tresty sahající od tří po sedm let. Osm z odsouzenců prožilo více než dva roky ve vazbě, většinou na samotce, než se případ dostal k soudu. Přímo v soudní síni byl uvězněn i nejstarší z odsouzených, kterému během vyšetřování úřady uložily domácí vězení.

SOUVISEJÍCÍRuská policie uděluje pokuty za evangelizaci, cílem jsou hlavně baptisté a jehovisté

Rusko náboženskou společnost v roce 2017 zakázalo a označilo ji za extremistickou organizaci. Společné modlitby věřících od té doby úřady stíhají jako projevy extremismu. Jehovisté, k nimž se v době zákazu hlásilo asi 175.000 lidí a měli na 400 poboček po celé zemi, patří v současném Rusku podle nezávislých médií a ochránců lidských práv k nejpronásledovanějším skupinám.

Agentura Reuters dala pronásledování jehovistů do souvislosti se skutečností, že náboženský život v Rusku ovládá pravoslavná církev, loajální k režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Někteří pravoslavní duchovní vidí v jehovistech, kteří odmítají vojenskou službu, „totalitní sektu“.

Věřící vinu odmítli a hodlají se odvolat, uvedla sama společnost na svém ruskojazyčném webu. 

Případ začal už v říjnu 2021, kdy se odehrály prohlídky v domovech věřících. Strážci zákona si počínali velmi hrubě, rozbíjeli okna, do bytů pronikali přes okna a balkonové dveře. Někteří jehovisté byli při raziích zmláceni, uvedla společnost. Ruské úřady obvinění z mučení věřících odmítly, poznamenal Reuters.

Vynesené tresty se podle jednoho z odsouzených Jaroslava Kalina vymykají veškeré logice. Připomněl, že už jeho předci byli za svou víru deportováni na Sibiř, ale to v Rusku vládl sovětský režim. „Myslel jsem si, že se historie nemůže zopakovat. Že Rusko nemůže udělat stejné chyby. Že nemůže nejprve uvěznit věřící, pak se omluvit jejich dětem a pak znovu zavřít už jejich děti a vnuky,“ prohlásil.

Ruské úřady obvinily kvůli víře přinejmenším 794 jehovistů, 124 si momentálně odpykává tresty ve vězení, dodal mluvčí společnosti Jarrod Lopes.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. března 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář