Ruský soud poslal do vězení za extremismus šest Svědků Jehovových

Moskva – Soud v ruském Saratovu ve čtvrtek večer shledal šest členů v zemi zakázaných Svědků Jehovových vinnými z „extremismu“ a poslal je na dva až tři a půl roku do vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Podle náboženské organizace i ochránců lidských práv je rozsudek útokem na svobodu vyznání.

Rusko postavilo Svědky Jehovovy mimo zákon v roce 2017 a zakázalo jim setkávat se a distribuovat literaturu. Náboženské společenství má přitom v Rusku podle odhadů okolo 175.000 přívrženců.

Šestice mužů byla zatčena během celostátního zátahu proti Svědkům Jehovovým v roce 2018 a před soudem čelila obvinění, že se se podílela, organizovala a financovala „extremistickou organizaci“. Prokuratura žádala trest v rozpětí šest až sedm let.

Evropská evangelikální aliance je „hluboce znepokojena“ porušováním lidských práv v Rusku více >>

Mluvčí Svědků Jehovových v jejich newyorském ústředí Jarrod Lopes podle stanice RFE/RL uvedl, že věřící byli uvězněni „za své mírumilovné křesťanské vyznání“. Rachel Denberová z organizace Human Rights Watch (HRW) řekla, že šestice byla odsouzena „za nic“.

Současný verdikt přichází půl roku po prvním odsuzujícím rozsudku nad členem této skupiny, dánským občanem Dennisem Christensenem, kterého soud poslal za mříže za organizaci zakázané extremistické skupiny. Podle Svědků Jehovových byli od té doby další tři věřící odsouzeni na ruském Dálném východě.

Kampaň proti náboženské organizaci zintenzivnila a začala se politizovat po zpřísnění zákonů omezujících činnost nevládních organizací z roku 2012 a zejména pak po začátku rusko-ukrajinské krize v roce 2014. Úřady se na Svědky Jehovovy zaměřily kvůli jejich celosvětové síti i centrále ve Spojených státech.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 20. áří 2019  Foto: screenshot YouTube – Dennis Christensen

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář