Ruský soud uložil dlouhé tresty vězení dvěma svědkům Jehovovým

Moskva – Soud v ruském Blagověščensku poslal dva členy náboženské společnosti Svědci Jehovovi na sedm a osm let do vězení. Informoval o tom ve středu nezávislý zpravodajský portál Mediazona s odvoláním na jehovisty. Za co konkrétně soudkyně dvojici potrestala, server neuvádí. Z webových stránek soudu podle něj vyplývá, že měla na programu pouze jedno zasedání – vynesení rozsudku nad dvěma obviněnými ze zapojení do provozu extremistické organizace.

SOUVISEJÍCÍRuské úřady zařadily jehovisty na seznam extremistů a teroristů

„Soudkyně Tatjana Studilková vytvořila nový rekord co do krutosti rozsudku nad pokojnými věřícími,“ uvedlo tiskové oddělení Svědků Jehovových. Ruské soudy podle serveru vyměřily dosud nejvyšší trest letos v únoru třiašedesátiletému členovi této společnosti, kterého soud poslal do vězení na sedm a půl roku. Dnes soudkyně vyřkla verdikt nad muži ve věku třicet a třiačtyřicet let.

Ruský nejvyšší soud v roce 2017 tuto společnost označil za extremistickou organizaci a zakázal jí činnost v zemi. Bezpečnostní složky od té doby zadržely desítky jehovistů; řada z nich skončila ve vězení, jiní vyvázli s pokutou či podmíněnými tresty. V Rusku se ke Svědkům Jehovovým hlásilo asi 170.000 osob.

Celosvětově má náboženské hnutí asi osm milionů členů. Vzniklo v 70. letech 19. století v Pensylvánii. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a v roce 2018 se k nim hlásilo asi 15.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

6 Komentáře

 1. Cituji „„Soudkyně Tatjana Studilková vytvořila nový rekord co do krutosti rozsudku nad pokojnými věřícími,“ uvedlo tiskové oddělení Svědků Jehovových.

  Je zaznamenána řada svědectví o tom, jaké rozsudky vynáší soudy těchto pokojných věřících nad odpadlíky u vlastních řad. Jak manipulují s lidmi, krutě ničí a rozbíjejí nejbližší rodiny. Několik svědectví, v duchu lásky a odpuštění, napsal i pan Raymond Franz.
  http://www.straznavez.cz/Freedom_Czech/Franz_kdo_je.htm

  Odpověď
  • Petr niederhafner

   Pane Aron, určitě u Svědků jsou pořád některé sektarske rysy. Např není úplně snadné opustit jejich společenství. Ale lze to srovnat s 6 lety veznění v ruských kriminalech? A nebo jinak, myslíte,že rozsudek je spravedlivý? Děkuji za odpověď,

   Odpověď
   • Nevíme Vy ani já, jestli je rozsudek spravedlivý, pokud se budeme stejně jako ten článek opírat jen o pozici „tiskového oddělení Svědků Jehovových.“ Zkoušel jsem hledat na webu v angličtině a všechno co jsem našel je stručný popis rozhodnutí soudu jen z pozice odsouzených.

    Ale o to mi nešlo, zarazilo mě to jejich vlastní hodnocení nazvat se sami jako pokojní věřící. Což si protiřečí s tím, jak krutě se chovají k lidem, kteří je chtějí opustit a jak jim ničí rodinné vztahy s těmi, co v organizaci zůstávají. Oddělení od vlastní rodiny na doživotí, ne jen na 6 let.

    Pokud Svědky považujete na základě několika setkání na půdě školy za slušné a nenásilné lidi, pomohlo by Vám podívat se na osudy těch, kteří chtěli toto nenásilné společenství opustit. Třeba vyhledáním spojení „svědkové Jehovovi odpadlíci“.

    Odpověď
  • Petr niederhafner

   Díky za odpověď. Znám pár odpadliku od Svědků a zeptám se jich. Tak se mějte pane Aron.
   Je to několikátý rozsudek ruských soudu ve věci Svedku, velmi krutý a nespravedlivý. Někde jsem četl, že dokonce i sám Vladimir Vladimírovic byl překvapen výškou trestu.
   Pěkný den

   Odpověď
 2. Petr niederhafner

  Smutek na mě padl. Učil jsem děti Svědků Jehovovych, slušní a nenásilni lidé. Nespravedlivý a krutý rozsudek.

  Odpověď
 3. Petr niederhafner

  Ještě poslední myšlenka.Proc nejsou k podobným trestům odsuzování Svědkové např u nás, ve Švýcarsku v EU? Chovají se v Rusku jinak, hůře? Je jejich učení v Ruské federaci agresivnější, nebezpečnější? Tak to je vše, už toho nechám. Tak S Bohem pane Aron.
  Nejsem Svědek Jehovuv, jsem křesťan katolický

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář