Ruští duchovní se v petici zastali uvězněných účastníků protestů

Moskva – Desítky duchovních ruské pravoslavné církve podepsaly petici, která žádá propuštění uvězněných účastníků nedávných demonstrací v Moskvě. Dnes o tom informovala agentura AP, podle níž se jedná o bezprecedentní případ podpory opozice ze strany církevních představitelů. Vedení ruské církve nicméně výzvu odsoudilo jako politickou deklaraci. Nesouhlas s rozhodováním soudů dala najevo také ruská nezávislá média.

V létě se protestů proti vyřazení části opozice z účasti v komunálních volbách v ruské metropoli účastnily tisíce lidí, úřady reagovaly rozsáhlým zatýkáním.

Duchovní označili za nespravedlivé nyní udělované několikaleté tresty vězení pro demonstranty i náhodné přihlížející a vyzvali ke zrušení rozsudků. „Soudní líčení nesmí mít represivní povahu, soudy nemohou být využívány jako prostředek k potlačování nesouhlasu, síla nesmí být použita s neodůvodněnou tvrdostí,“ uvádí se podle ruské redakce BBC v petici.

Například k trestům vězení v rozmezí dva až tři a půl roku byli začátkem září odsouzeni čtyři účastníci nepovolené demonstrace z 27. července. Podle soudů se provinili použitím síly proti policistům.

Svůj podpis pod petici, která byla zveřejněna v úterý večer, dosud připojilo 52 duchovních. Část z nich působí coby představitelé ruské pravoslavné církve v zahraničí. K petici je možné se připojit na sociálních sítích.

Vedení církve, která je považována za oporu prezidenta Vladimira Putina, ale podle agentury Interfax výzvu nepodpořilo. Zástupce šéfa církevního oddělení pro vztahy s veřejností a médii Vachtang Kipišidze označil petici za „de facto politickou deklaraci“ a dodal, že boj s vládou nikdy nebyl a ani nebude posláním pravoslavné církve.

Šéfredaktoři nezávislých médií rádia Echo Moskvy, deníku Novaja Gazeta a televize Dožď podle agentury DPA vyzvali generálního prokurátora Jurije Čajku, aby prověřil rozhodování soudce Alexeje Krivoručka, který se v soudním procesu údajně vůbec nezabýval důkazy ve prospěch odsouzených účastníků demonstrací.

V pondělí byl za údajné zranění policisty při demonstraci ze 3. srpna odsouzen ke třem letům a šesti měsícům nepříliš známý herec Pavel Ustinov, který se na demonstraci podle svých slov ocitl náhodou. Široce sdílené video ze zatýkání ukazuje, že Ustinov v době zatčení stál s telefonem v ruce a odpor strážcům pořádku nekladl. Pod online petici na jeho propuštění se podle Interfaxu podepsalo za jediný den přes 100.000 lidí a před budovou úřadu ruského prezidenta se dnes na podporu Ustinova shromáždily desítky občanů.

Protestní akce v Moskvě vyvolalo rozhodnutí městské a po odvolání i ústřední volební komise zamítnout kandidaturu více než 50 opozičních politiků pro komunální volby konané 8. září. Důvodem byly údajné formální nedostatky při shromažďování podpisů potřebných k registraci.

Na prvních dvou nepovolených akcích 27. července a 3. srpna bylo zatčeno přes 2000 lidí. Účast na povolené demonstraci z 10. srpna, považované za největší za zhruba osm let, dosáhla kolem 50.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 18. září 2019  Foto: screenshot YouTube

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář