Krveprolití na Srí Lance odsoudili mimo jiné Juncker a Mayová

Kolombo – Exploze v několika kostelech a hotelích na Srí Lance, které si dnes vyžádaly nejméně 207 mrtvých, včetně 35 cizinců, vyvolaly odsuzující reakce a projevy účasti řady světových politiků. Jsou mezi nimi předseda Evropské komise, prezidenti Spojených států, Francie a Ruska, německá kancléřka i britská premiérka. Zármutek dal najevo i papež František.

„Se smutkem jsem přijal zprávu o těžkých útocích, které dnes, v den velikonoční, přinesly zármutek a bolest v několika kostelech a na dalších místech setkání na Srí Lance,“ řekl papež v poledne ve Vatikánu, kde desítky tisíc lidí vyslechly jeho letošní poselství Městu a světu (Urbi et orbi). František přitom vyjádřil „svou láskyplnou blízkost… všem obětem tohoto krutého násilí“.

„Byla to hrůza a smutek, když jsem slyšel, že bombové útoky na Srí Lance stály životy tolika lidí,“ napsal na twitteru Juncker. Projevil zároveň účast rodinám obětí, které „se sešly k mírumilovným modlitbám nebo přijeli navštívit tuto krásnou zemi“. Dal také najevo připravenost poskytnout pomoc.

Za „opravdu děsivé“ označila „akty násilí“ proti kostelům a hotelům na Srí Lance Theresa Mayová. „Musíme stát při sobě, abychom zajistili, že nikdo nebude muset vyznávat svou víru ve strachu,“ zdůraznila a vyjádřila rodinám obětí hlubokou účast.

Ruský prezident poslal svému srílanskému protějšku soustrastný telegram, v němž potvrdil, že Rusko „bylo a nadále zůstává… spolehlivým partnerem v boji proti mezinárodnímu terorismu“. Vyjádřil zároveň očekávání, že „vykonavatelé a objednavatelé tak krutého a cynického zločinu, spáchaného při vyvrcholení velikonočních oslav, budou potrestáni“.

Přes twitter poslal do Kolomba kondolenci rovněž americký prezident Donald Trump. Bombové atentáty, jež na Srí Lance zasáhly kostely a hotely a vyžádaly si tak velký počet obětí přitom označil za „hrozné teroristické útoky“. I on dal najevo ochotu pomoci Srílančanům.

„Hluboký zármutek“ nad strašlivým krveprolitím na Srí Lance vyjádřil na sociální síti také francouzský prezident Emmanuel Macron. Rodinám obětí tohoto „hnusného zločinu“ zároveň projevil účast.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve svém kondolenčním telegramu označila za šokující, že se „lidé, kteří se sešli, aby společně oslavili Velikonoce, stali záměrným cílem takového zákeřného útoku“. „Náboženská nenávist a netolerance, které se dnes projevily tak strašlivým způsobem, nesmějí zvítězit,“ zdůraznila podle agentury DPA.

Srílanskému prezidentovi kondoloval i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Německo stojí na straně Srí Lanky „v odhodlání postavit se proti nelidskému teroru“, napsal ve svém telegramu.

„Ostře odsuzuji hrůzné výbuchy na Srí Lance. V našem regionu není místa pro takové barbarství. Indie je solidární s lidem Srí Lanky. V duchu jsem s rodinami pozůstalých a modlím se za zraněné,“ napsal na twitteru indický premiér Naréndra Módí. Stejně rozhodně odsuzující stanovisko zaujal i prezident Rám Náth Kóvind, podle kterého „takovéto nesmyslné násilí namířené proti nevinným lidem nemá místo v civilizované společnosti“.

„Devastující a hrůzné“ teroristické útoky na nevinné lidi ve srílanských kostelích a hotelech odsoudil na twitteru i předseda australské vlády Scott Morrison. Zároveň zveřejnil telefonní číslo, na kterém se mohou australští občané ptát na své blízké, kteří jsou na Srí Lance.

„Všichni jsme boží děti. Útok na některé z náboženství je útokem na nás všechny,“ uvedl izraelský prezident Reuven Rivlin, který události na Srí Lance označil za „ohavný zločin“.

Za „šílené a naprosto neakceptovatelné“ označil atentáty na Srí Lance český premiér Andrej Babiš. Podle mluvčího Pražského hradu Jiřího Ovčáčka prezident Miloš Zeman považuje tyto teroristické útoky za zrůdnost.

Podobná odsouzení a projevy účasti dala najevo řada dalších státníků. Jsou mezi nimi kromě jiných rakouský kancléř Sebastian Kurz, pákistánský premiér Imrán Chán, afghánský prezident Ašraf Ghaní či nejvyšší turecký představitel Recep Tayyip Erdogan, podle něhož na Srí Lance jde „o útok na celé lidstvo“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – Theresa Mayová

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář