Saddleback žádá baptisty, aby zrušili rozhodnutí o vyloučení ze společenství

Hlasování proběhne na výročním červnovém zasedání denominace. Sbor Saddleback si chce udržet své členství u Jižních baptistů (SBC).

Kalifornská megacírkev – kdysi jedna z největších v denominaci – se hodlá odvolat proti rozhodnutí SBC, která Saddleback zbavila členství kvůli ordinování žen za pastorky.

Saddleback je jedním ze tří sborů, které budou příští měsíc na výročním shromáždění v New Orleans přednášet své argumenty před zástupci církve. SBC může hlasovat o tom, zda zruší předchozí rozhodnutí a umožní Saddlebacku návrat k „přátelské spolupráci“, nebo zda ponechá rozhodnutí o vyloučení sboru v platnosti.

SOUVISEJÍCÍ„Věříme, že ženy mohou být zmocněné ke službě Slovem,“ říká pastorka Woodsová ze Saddlebacku

Magazín Christianity Today uvádí, že výkonný výbor SBC, který má na starosti záležitosti denominace, v únoru vyloučil Saddleback a pět dalších kongregací s pastorkami. 

 Sbory měly do pondělí možnost vyjádřit svůj záměr odvolat se na výroční konferenci SBC.

„Stanovy SBC jasně popisují postup, jak se mohou sbory, o nichž bylo rozhodnuto, že nespolupracují s denominací, odvolat ještě předtím, než delegáti odhlasují jejich případy,“ uvedl Christianity Today David Sons, předseda výkonného výboru SBC a pastor v Jižní Karolíně. „Vzhledem k tomu, že je to poprvé v historii SBC, kdy se tento konkrétní bod projednává na výročním zasedání, je důležité, aby každý, kdo přijede do New Orleans, byl na tento proces připraven.“

Zástupce každého vyloučeného sboru bude mít tři minuty na to, aby přednesl své argumenty. Dalšími sbory, kterým hrozí vyloučení, jsou Fern Creek Baptist Church v Louisville v Kentucky a Freedom Church ve Vero Beach na Floridě.

Saddleback, který proslavil Rick Warren a vedl ho až do svého odchodu do důchodu loni v létě, se dostal pod drobnohled poté, co v květnu 2021 ordinoval tři ženy. Tato ordinace odrážela Warrenův teologický posun v této otázce.

„Ve skutečnosti jsem se kvůli Písmu musel změnit. Kultura mě v této otázce změnit nemohla. Názory mě v této otázce nemohly změnit. Tlak ostatních lidí by mě v této otázce nezměnil,“ řekl Warren na začátku tohoto roku. „Co mě změnilo, bylo, když jsem se dostal do konfrontace s … Písmem, o kterém nikdo nikdy nemluvil a které podle mého názoru mělo silný dopad na ženy ve službě, včetně Velkého poslání.“ 

CT připomíná, že tlak některých baptistů na vyloučení Saddlebacku zesílil v loňském roce, když Warrenův nástupce Andy Wood uvedl svou manželku Stacie Woodovou jako vyučující pastorku. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 18. května 2023 Foto: Saddback – Rick Warren s manželkou a Andy Woods s manželkou

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář