Saúdská Arabie zrušila trest smrti pro nezletilé

Riád – Podle nóty saúdské komise pro lidská práva ruší tento stát trest smrti za zločiny spáchané nezletilými. V Saúdské Arábii není nejvyšší trest ničím výjimečným. V loňském roce dokonce dosáhl smutného rekordu. Podle Amnesty International bylo popraveno 184 lidí, což je nejvyšší údaj, který zaznamenala.

Podle údajů ze zemí zveřejňujících údaje o trestu smrti, bylo za loňský rokvykonáno 657 poprav, z toho 81% v Saúdské Arábii, Iránu a Iráku. Tato čísla však nejsou zdaleka úplná, protože Čína zahaluje tuto oblast státním tajemstvím.

Saúdská Arabie v nové normě stanovuje pro nezletilé, kteří by podle dřívějšího práva podléhali nejvyššímu trestu, odsouzení na dobu ne více než 10 let ve vězení pro nezletilé. Změna zákona by tak měla přinést záchranu před popravou třinácti mladým lidem, z nichž šest patří do šíitské menšiny, kteří byli odsouzeni před dosažením plnoletosti, konstatuje mluvčí Amnesty International Riccardo Noury. Především však doufá, že tato nóta saúdské komise pro lidská práva bude co nejdříve publikována jako královský dekret.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 28. dubna 2020  Foto: Wikimedia Commons – Riád – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář