Saúdské školní učebnice hlásají nenávist k Židům a křesťanům

New York. Už od základních škol jsou žáci v Saúdské Arábii vychováváni k nenávisti vůči všem, kdo nesdílejí jejich víru. Upozorňuje na to nevládní organizace Human Rights Watch, která prozkoumala texty 45 školních příruček a učebnic. Už nejmladší Súdové se v nich učí, že mají diskriminovat a nenávidět Židy, křesťany a také všechny jiné než sunnitské odnože islámu, jako je súfismus nebo šiítský islám.

Židé, křesťané a příslušníci dalších náboženství jsou označováni jako „kuffar“, tedy nevěřící. V jednom z textů se upozorňuje, že ti všichni mají být exkomunikováni, vyloučeni ze společnosti, a kdokoliv by tak neučinil bude rovněž počátán za nevěřícího. Jiné texty určené pro druhý stupeň základní školy a gymnázium označují súfismus za „zvrácenou cestu“ a šíity označují za „zlo“. Následovníkům súfismu například vytýkají jejich zvyk slavit den narození proroka Mohameda, což je prý novota, která se inspiruje křesťanskými svátky, zejména vánocemi.

Human Rights Watch odsuzuje saúdskou vládu za to, že navzdory slibům daným po 11. září 2001 neprosadila změny těchto školních textů. Upozorňuje také, že učebnice jsou koncipovány ve stejném duchu jako platné zákony v této zemi, která zakazuje svobodu náboženství a kultu, popírá základní práva žen a rigorózně uplatňuje šariát v duchu ultrarigorózního wahábismu.

 

Zdroj: Radio Vaticana 

Foto: Flickr/Tribes of the World

 

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář