SBU: Útoky na kostely na Ukrajině si objednává Rusko

Kyjev – Náčelník ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Hrycak dnes obvinil ruskou tajnou službu FSB a proruské separatisty z Donbasu na východě Ukrajiny, že organizují vypalování pravoslavných kostelů na Ukrajině. Chtějí tak podle něj destabilizovat situaci před prezidentskými volbami a využívat rozporů mezi dvěma pravoslavnými církvemi v zemi. Volby se budou konat 31. března.

Terčem žhářských útoků jsou kostely církve podřízené moskevskému patriarchátu. Tyto kroky mají podle Hrycaka poskytnout Rusku záminku ke vměšování do záležitostí Ukrajiny kvůli ochraně věřících a svobody vyznání.

„Mohu ubezpečit, že útoky na sakrální stavby ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu se organizovaly z okupovaného Donbasu, máme však potvrzené údaje o tom, že tyto plány se schvalovaly u (ruské tajné služby) FSB v Rostovské oblasti,“ řekl Hrycak novinářům podle televize 112. Ta připomněla, že jen o víkendu se dva kostely ve městech Kryvyj Rih a Zaporižžja staly terčem pokusu o podpálení.

SBU podle Hrycaka v sobotu zadržela přímo při činu žháře a jeho společnici, stejně jako organizátora těchto útoků na nejméně tři kostely v Záporižské oblasti.

„SBU shromáždila důkazy, že tyto provokace si objednaly, zorganizovaly a zaplatily ruské tajné služby,“ prohlásil.

Ruské rozvědky podle něj spolu s bývalým agentem SBU Jehorem Sobolevem ve službách separatistů plánovaly útoky na dalších 20 kostelů a rovněž na duchovní ukrajinské církve moskevského patriarchátu. „Útoky se chystaly po celé Ukrajině,“ řekl s tím, že k provedení vlastních útoků se měli najímat hlavně ukrajinští nacionalisté a veteráni bojů z Donbasu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Pixabay –  kostel na Ukrajině – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář