Šéf Hamásu vyzval Palestince k pochodu na Chrámovou horu začátkem ramadánu

Dubaj – Šéf hnutí Hamás Ismáíl Haníja vyzval Palestince, aby na začátku postního měsíce ramadánu, který letos začíná kolem 10. března, pochodovali na Chrámovou horu v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Izrael již dříve uvedl, že na jedno z nejposvátnějších míst islámu pustí během ramadánu jen omezený počet muslimů.

„Je tu výzva našemu lidu v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu, aby pochodoval k mešitě Al-Aksá od prvních dnů ramadánu,“ řekl v televizním projevu Haníja. Izrael minulý týden uvedl, že během islámského postního měsíce omezí přístup muslimů na Chrámovou horu, kde se mešita Al-Aksá nachází. To by ale podle agentury Reuters mohlo vést ke střetům.

SOUVISEJÍCÍ Lidé protestovali před izraelským soudem proti výjimkám z vojenské služby

Chrámová hora je ve východním Jeruzalémě, který Izrael obsadil ve válce v roce 1967 a který chtějí Palestinci za hlavní město svého budoucího státu. Místo ale uctívají i židé, kteří tam ve starověku měli dva chrámy. Pravidla přístupu na Chrámovou horu – včetně izraelských Arabů, kteří tvoří 18 procent obyvatel Izraele – jsou častým zdrojem neshod, zejména během ramadánu.

Začátek ramadánu označil jako termín, kdy by mohla být uzavřena dohoda o zastavení bojů v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích, americký prezident Joe Biden. „Doufáme, že dohody o příměří dosáhneme v příštích dnech,“ uvedl dnes také egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Nejmenovaný palestinský představitel agentuře Reuters řekl, že snahy o dojednání příměří sice sílí, ale není jisté, zda se dohodu podaří uzavřít.

Podle agentury Reuters Hamás dostal nabídku na přerušení bojů na 40 dní a propuštění 40 rukojmích, se kterou při jednání v Paříži minulý týden souhlasili i zástupci Izraele. Mezi propuštěnými rukojmími by měli být senioři, mladí, ženy a nemocní. Dohoda by měla umožnit i navýšit objem humanitární pomoci do Pásma Gazy, které čelí izraelským úderům od října. Ty začaly v reakci na teroristický útok hnutí Hamás ze 7. října.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář