Šéf jihokorejské zpravodajské služby prý pracuje na možné návštěvě papeže v KLDR

Vatikán/Soul – Šéf jihokorejské zpravodajské služby Pak Če-won řekl, že pracuje na možné návštěvě papeže Františka v Severní Koreji. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na agenturu Fides, která je spojená s Vatikánem.

Podle Reuters by to byla vůbec první návštěva nejvyššího představitele katolické církve v uzavřeném státu, který na svém území neumožňuje trvalé působení kněží. Ví se jen velmi málo o tom, kolik je v KLDR katolíků a jak svou víru praktikují.

SOUVISEJÍCÍOpen Doors přinesla vzácný příběh křesťanů ze Severní Koreje

Fides, která je oficiální agenturou Papežských misijních společností, uvedla, že Pak Če-won informaci, že pracuje na návštěvě papeže v Severní Koreji, oznámil v pondělí na mši v jihokorejském Mokpchu. Účastníkům bohoslužby sdělil, že se setká s arcibiskupem Kim Hi-jongem z Kwangdžu a s vatikánským velvyslancem v Jižní Koreji arcibiskupem Alfredem Xuerebem, aby diskutovali o možné papežské návštěvě v Pchjongjangu.

Jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS), jejímž je Pak ředitelem, údajné tvrzení svého šéfa v Mokpchu podle Reuters oficiálně nepotvrdila. Kontaktovaná osoba, která se mše zúčastnila, přítomnost Pak Če-wona na bohoslužbě potvrdila, k jeho výrokům při ní se ale vyjádřit nemohla.

V roce 2018 jihokorejský prezident Mun Če-in předal papeži ústně pozvání od severokorejského vůdce Kim Čong-una, s nímž se o měsíc dříve setkal. Vatikánští představitelé poté uvedli, že zváženo bude oficiální písemné pozvání. Není ovšem jasné, zda od té doby nějaké pozvání přišlo.

Církevní představitelé také řekli, že papež, který již mnohokrát vyzýval ke sblížení obou Korejí, by za určitých podmínek takovou cestu zvážil, pokud by mohl pomoci míru.

Papež se nyní zotavuje v římské nemocnici z operace tlustého střeva. V září by měl navštívit Slovensko a Maďarsko. Podle mluvčího Vatikánu Mattea Bruniho je to jediná cesta, o které se nyní uvažuje.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. července 2021 Foto: screenshot – YouTube – Kim Čong-un

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář