Šéf vatikánského oddělení pro komunikaci po skandálu odstoupil

Vatikán – Šéf vatikánského oddělení pro komunikaci Dario Viganò včera (21.3.) rezignoval kvůli skandálu, který vyvolala upravená fotografie dopisu bývalého papeže, která podle médií a agentur vyznění listu Benedikta XVI. zkreslila. Informovala o tom agentura Reuters.

Vatikán fotografii dopisu zveřejnil minulé pondělí. List citoval i papežův mluvčí jako obranu proti kritikům, kteří zpochybňují Františkovy filosofické a teologické postoje a poukazují na jejich neslučitelnost s pontifikátem Benedikta XVI., který stál na dodržování katolické doktríny.

V čitelné části dopisu na zveřejněné fotografii Benedikt chválí nově vydané svazky, které František věnoval teologii. Tento knižní projekt, napsal Benedikt, „ozřejmuje vnitřní návaznost obou pontifikátů, byť mají odlišný styl i temperament“.

Reklama

Před týdnem ovšem Vatikán přiznal, že rozmazal poslední dva řádky první strany dopisu, kde Benedikt začíná vysvětlovat, že knihy nečetl a z teologického hlediska tedy Františka posoudit nemůže.

Vynechaný obsah dopisu, kdy druhou stranu až na podpis zakrývá štos knih, se podle agentury AP podstatně liší od smyslu části, kterou Vatikán zveřejnil a kterou převzala média. Z té vyplývá, že Benedikt knihy četl, souhlasí s nimi a mají jeho podporu.

Většina nezávislých médií dodržuje přísné zásady, které digitální manipulaci s fotografiemi zakazují.

 

Autor: ČTK Foto:  Dario Viganò je na fotce vlevo, Wikimedia Commons

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář