Severoirská vláda se omluvila obětem zneužívání ve státem provozovaných ústavech

Londýn – Vláda Severního Irska se v pátek oficiálně omluvila lidem, kteří byli v minulém století zneužíváni v sirotčincích a dětských domovech. Instituce spravovaly charitativní organizace, církve a stát, připomněla agentura AP.

Ministři všech pěti severoirských politických stran přečetli omluvy obětem, které se shromáždily v budově parlamentu. Lidem, kteří zneužívání přežili, se omluvili také zástupci šesti institucí, kde k týrání docházelo.

„Zanedbávali jsme vás, odmítali jsme vás, cítili jste se nechtění,“ řekla ministryně školství Michelle McIlveenová z Demokratické unionistické strany (DUP). „Nebyla to vaše vina. Stát vás zklamal,“ dodala.

Vláda se formálně omluvila více než pět let poté, co tento krok doporučila zpráva o zneužívání v severoirských institucích. Dlouholeté vyšetřování zjistilo šokující míru fyzického, sexuálního a psychického zneužívání v ústavech provozovaných státem, církvemi a charitativními organizacemi v období od roku 1922 do roku 1995.

Ministr financí Conor Murphy z irské katolické republikánské strany Sinn Féin uznal, že omluva trvala příliš dlouho. „Měli jsme vás chránit, ale neudělali jsme to. Je nám to líto,“ řekl Murphy. „Ublížili vám ti, kteří se o vás měli postarat. Je nám to líto. Řekli jste pravdu, a přesto vám nikdo nevěřil. Je nám to líto. Jsme za to zodpovědní. A je nám to moc, moc líto,“ prohlásil politik.

V sousedním Irsku dospěla čtyři státem financovaná vyšetřování v letech 2004 až 2011 k závěru, že katolická církev po desetiletí systematicky kryla zneužívání dětí svými představiteli. Úřady v Severním Irsku v současné době vyšetřují také zneužívání v domovech pro svobodné matky a jejich děti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář