Sexuální zneužívání je podle papeže Františka naléhavou výzvou

Vatikán – Sexuální zneužívání dětí duchovními papež František označil za „naléhavou výzvu“ pro katolickou církev. Při tradiční nedělní modlitbě Anděl Páně požádal věřící, aby se modlili za zdar církevního summitu věnovanému právě zneužívání dětí kněžími, které silně otřáslo důvěrou lidí ve Vatikán.

František věřícím na Svatopetrském náměstí řekl, že předsedové biskupských konferencí se budou od čtvrtka zabývat ochranou mladistvých. Setkání vrcholných církevních hodnostářů se bude konat do neděle. Katolická církev prožívá krizi nejen kvůli případům zneužívání dětí ze strany duchovních, ale i kvůli tomu, že se jejich nadřízení systematicky snažili jejich činy ututlat.

V sobotu Vatikán oznámil, že papež ze stavu duchovních propustil bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka, obviněného ze sexuálního zneužití přinejmenším jednoho dospívajícího chlapce před 50 lety. Bývalý washingtonský arcibiskup McCarrick byl jedním z předních představitelů katolické církve v USA, jeho rezignaci na post kardinála přijal papež František loni v červenci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons, papež František

Tags: ,

2 Komentáře

  1. Karel Krejčí

    Ohavnosti, kterých se katoličtí duchovní dopustili, svědčí o jejich reálné odloučenosti od Boha a Jeho ochrany. Nejsou upřímní sami k sobě a jejich zbožnost je pouze teoretická. Je mi jich opravdu líto – jsou pod mocí toho Zlého. Ale, kdo z nás je bez hříchu ?

    Odpověď
  2. Karel Krejčí

    Především katoličtí duchovní se pohybují po velice tenkém ledu, protože se nacházejí až nebezpečně blízko k manipulovatelnosti „svých“ věřících. Psychologický účinek liturgií a svého“ jedinečného“ poslání, lze stejně dobře jako využít, také i obratně zneužít k nějakému svému skrytému cíli. Z role nezaujatého pozorovatele lze konstatovat, že se tato církev zjevně až příliš opírá o lidsky vykonstruovaný pohled na Boha. Nepochybně jistě má i své klady. Ale aféry a problémy, které si stále „přitahuje“, nepochybně o něčem takovém svědčí.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář