Situace je vážná. V Nizozemsku se zavře velký počet kostelů

Amsterdam – Ještě před padesáti byly kostely v Nizozemsku plné lidí. Ve venkovských komunitách byla církevní budova také ústředním bodem života. Nedělní bohoslužby, různé křesťanské svátky, svatby a pohřby, prostě kostel byl místem, kde se všichni setkali a vzájemně se sdíleli. Kněz, stejně jako další věřící, pravidelně navštěvovali starší lidi a farnosti nabízely bohatý duchovní a kulturní program, kde nebyla nouze o vděčné publikum.

Věci se časem však změnily a dnešní situace je na hony vzdálená starým časům, informuje portál Crux. V mnoha vesnicích se kostel stále nachází v samém centru obce a kolem něj je čilý ruch každodenního života, ale dveře mnoha chrámů zůstávají zavřené.

Ti, kteří stále chodí do kostela, jsou obvykle staří; mladá generace už necítí potřebu jít na nedělní bohoslužby.

Podle nizozemského výzkumného střediska KASKI v 60. letech navštěvovalo 55% občanů Nizozemska mše pravidelně. Počet věřících od té doby neustále klesá. V roce 2000 přišlo během víkendu do kostela v průměru 439 000 katolíků. V roce 2017 se tento počet snížil na 157 900 lidí.

Následkem tohoto propadu je uzavírání kostelů. Klesající počet účastníků, vysoké náklady na údržbu a nedostatek kněží vedly k úpadku duchovního života.

V loňském rozhovoru s místními novinami holandský kardinál Wim Eijk předpověděl pochmurnou budoucnost, že v arcidiecézi v Utrechtu bude třeba uzavřít 285 kostelů, což by znamenalo, že v roce 2030 bude v této lokalitě otevřeno pouze patnáct církevních budov.

Joris Kregting z agentury KASKI nesouhlasí s Eijkovou predikcí a myslí si, že tento proces bude trochu pomalejší.

„Nemůžeme přesně říci, které budovy budou uzavřeny, nemáme přehled o ročních počtech různých farností, ale pokud se podíváte na počet uzavřených kostelů a počet věřících, myslíme si, že můžete rozumně očekávat, že v roce 2030 bude v arcidiecézi v Utrechtu stále otevřeno 45 chrámů,“ řekl podle Crux Joris Kregting z agentury KASKI.

Podle nedávného výzkumu, který provedly nizozemské noviny Trouw, se již pětina nizozemských kostelů – protestantských i katolických – nepoužívá na bohoslužby. Mnoho z nich bylo přestavěno na kulturní a komunitní centrum nebo použito na byty.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 11. srpna 2019  Foto: Pixabay – kostel v Nizozemsku – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Jan Krásenský

    Čím to může být? Nepomohly kytarovky, nepomohl ani šašek celebrant, ani zapojení lajků při transsubstinaci… Čím to jen může být?
    Sůl ztratila svou slanost.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář