Sjednocená metodistická církev začala upouštět od pravidel omezujících duchovní z LGBTQ komunity 

CHARLOTTE – Metodisté se na své generální konferenci začali zbavovat některých sporných pravidel omezujících homosexuály, která v posledních letech rozdělila tuto celosvětovou denominaci.

Během úterního (30. dubna) dopoledního zasedání byla v rámci balíčku 106 bodů programu bez rozpravy na půdě konferenčního centra v Charlotte zrušena řada pravidel. Ty byly součástí dlouho očekávaných návrhů, které v průběhu konference, mohou vést k tomu, že druhá největší americká protestantská denominace oficiálně zruší některá nebo všechna omezení týkající se věřících z LGBTQ komunity.

SOUVISEJÍCÍSjednocená metodistická církev odhlasovala možnost vystoupení euroasijských sborů z denominace

Religion News Service připomíná, že tato omezení stála v čele rozkolu ve Sjednocené metodistické církve, který vedl k odchodu přibližně 7 600 tradicionalistických kongregací po celých Spojených státech v letech 2019-2023 – asi 25 % z celkového počtu amerických sborů.

Mezi body, které v úterý byly zrušeny, patřil zákaz biskupům ordinovat kandidáty LGBTQ komunity na duchovní službu a řada povinných minimálních trestů pro duchovní, kteří oddávají osoby stejného pohlaví. Oba body byly přijaty Generální konferencí v roce 2019 v rámci tzv. tradičního plánu, který upevnil restriktivní politiku vůči homosexualitě.

Delegáti schválili tyto body, které jsou součástí mnohem většího balíku pravidel, v poměru 667-54.

V dalších dnech kongresu mohou být odstraněny další zákazy, včetně staršího zákazu ordinování homosexuálních duchovních a také dojde k vypuštění pasáže z pravidel – Knihy disciplíny, která považuje homosexualitu za „neslučitelnou s křesťanským učením“.

„Dnes mám poprvé za 43 let své služby ve Sjednocené metodistické církvi pocit, že se mě církev nechce zbavit,“ řekl reverend David Meredith, homosexuální pastor z Cincinnati a předseda správní rady organizace Reconciling Ministries Network, která se zabývá obhajobou práv LGBTQ osob.

Mnoho delegátů generální konference také poprvé po desetiletích pocítilo jistotu, že mohou mít hlasy, které zbaví denominaci všech nebo většiny omezujících formulací o homosexualitě v církevních knihách.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. května 2024 Foto: UM Nes – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář