Sjednocenou metodistickou církev kvůli tématu LGBT opustilo už více než 1 800 kongregací 

Téměř před čtyřmi lety schválila Sjednocená metodistická církev (UMC) plán odchodu pro sbory, které se chtějí oddělit od celosvětové denominace kvůli rozdílným názorům na sexualitu, čímž podle mnohých odstartovala novodobý rozkol.

Analýza údajů shromážděných Generální radou pro finance a správu církve ukazuje, že od roku 2019 odešlo 6,1 % sborů patřících do UMC – 1831 z 30 000 kongregací v celé zemi. U 12 000 mezinárodních sborů patřících k denominaci nejsou k dispozici žádná relevantní čísla.

SOUVISEJÍCÍKonzervativní metodisté stojí na křižovatce a řeší jak dál 

Magazín Christianity Today píše, že denominace dala čas na přerušení vazeb do 31. prosince a mnohé ze sborů již daly najevo své přání odejít. Tyto sbory si po zaplacení příspěvků a penzijních závazků mohou vzít svůj majetek s sebou. Jiné si tuto záležitost vynucují prostřednictvím civilních soudů.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Avšak ať už bude konečný výsledek jakýkoli, analýza naznačuje, že druhá největší americká protestantská denominace – čítající 6,4 milionu členů v USA a 13 milionů po celém světě – může sice oslabit, ale pravděpodobně se nerozpadne.

„O rozkolu můžeme hovořit v případě, kdy se jedná o 50 procentech nebo i 35 procentech všech sborů,“ řekl Christianity Today Scott Thumma, ředitel Hartfordského institutu pro výzkum náboženství. „Toto není skutečný rozkol.“

K odchodu 1 831 sborů dochází v době, kdy biskupové Sjednocené metodistické církve tvrdí, že bojují s dezinformacemi konzervativních skupin, které vybízejí kongregace k odchodu z denominace do nově vzniklé Globální metodistické církve. Ta prohlásila, že nikdy nebude ordinovat ani oddávat osoby LGBTQ – což je jádro konfliktu.

Globální metodistická církev a skupiny jako Wesleyan Covenant Association, síť teologicky konzervativních církví, zase tvrdí, že regionální konference denominace odchod sborů neúnosně ztěžují.

„Někteří odcházejí, ale počet sborů a členů, kteří zůstávají, je mnohem větší,“ říká pro evangelikální magazín Christianity Today Hope Morgan Wardová, emeritní biskupka konference v Severní Karolíně. „Je důležité zaměřit se na to, kdo v UMC zůstává a postupuje vpřed.“

SOUVISEJÍCÍ – Těžiště globální církve se mění. Budoucnost třetí největší denominace je už napsaná

Podle biskupa Thomase Bickertona z Newyorské výroční konference, který vede Radu biskupů UMC, přinesl uplynulý rok „smíšené pocity“. Bickerton jej popsal jako „období nejednoty“.

V březnu 2022 oznámila Sjednocená metodistická církev třetí odklad zasedání svého celosvětového rozhodovacího orgánu, Generální konference. To se mělo konat v roce 2020. Očekávalo se, že delegáti budou v roce 2020 projednávat návrh na rozdělení církve. Pak přišla pandemie Covid-19.

Poslední odklad přiměl některé metodisty, aby v květnu raději přistoupili k založení Globální metodistické církve a nečekali na výsledek zasedání Generální konference.

Mezitím 54 regionálních orgánů denominace se sídlem v USA, tzv. konferencí, schvalovalo na svých pravidelných zasedáních a na řadě mimořádných zasedání odchody jednotlivých kongregací z církve.

Texaská výroční konference, region pokrývající východní Texas se sídlem v Houstonu, ztratila 302 ze svých téměř 600 sborů – nejvíce ze všech konferencí, ukazuje analýza.

Analýza údajů denominace ukazuje, že největší počet sborů, které se rozhodly odejít, se nachází na jihovýchodě a na jihu centrální části USA.

Christianity Today píše, že pět konferencí s největším počtem odcházejících sborů se nachází v Texasu, Severní Karolíně, Alabamě a Indianě. Na těchto pět konferencí, z nichž dvě jsou v Texasu, připadá 57 % všech odchodů. 

Jižní konference bývají konzervativnější a evangelikálnější ve svém přesvědčení, řekl CT Will Willimon, emeritní biskup UMC a profesor na Duke Divinity School. Z politického hlediska volí republikány a jsou mnohem odolnější vůči právům homosexuálů.

„Ti, kteří se chtějí odloučit, to budou popírat, ale pro mě je to další příklad toho, jak je metodistické hnutí v dlouhé historii velmi ovlivňováno světskými politickými záležitostmi,“ řekl Willimon.

Konflikt kvůli sexualitě probíhající mezi metodisty je posledním otřesem v protestantských denominacích ve Spojených státech.

Stovky sborů opustily episkopální církev poté, co v roce 2003 zvolila svého prvního homosexuálního biskupa. Vytvořily Anglikánskou církev v Severní Americe, která má nyní téměř 1 000 kongregací. Podobným způsobem vedla změna ve stanovách Presbyteriánské církve USA, která umožnila sňatky osob stejného pohlaví, k odtržení mnoha sborů.

Podle nedávného oznámení nové denominace se ke Globální metodistické církvi od jejího květnového založení připojilo 1 100 sborů – 98 % z nich se nachází v USA. To znamená, že nová denominace absorbovala 58 procent odcházejících sborů UMC.

Frazer Memorial, kongregace se 4 000 členy v Montgomery v Alabamě, se rozhodla připojit k menší denominaci známé jako Svobodná metodistická církev. A The Woodlands, církev s přibližně 14 000 členy severně od Houstonu, se ještě nerozhodla, zda se chce přidružit ke Globální metodistické církvi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář