Skauti dnes po republice rozvezou betlémské světlo

Praha – Skautští kurýři dnes rozvezou vlaky po republice betlémské světlo, které minulý víkend převzali na hraničním přechodu s Rakouskem. Světlo převezmou ve stanicích místní skauti nebo dobrovolníci, kteří pak budou dál šířit plamínek po Česku i tam, kam koleje nevedou. Na mnoha místech a akcích si lidé až do Štědrého dne budou moci připálit svíčky nebo lucerničky a světlo zažehnuté v Kristově rodišti si odnést do svých domovů.

Kvůli epidemii koronaviru organizátoři dávají přednost tomu, aby se světlo rozdávalo pod širým nebem, mimo uzavřené prostory. Skauti budou nosit respirátory či roušky a snažit se dodržovat rozestupy. Vypustí zpívání koled nebo osobní návštěvy domovů seniorů.

SOUVISEJÍCÍPlamínek z Betléma je v Česku, skauti jej převzali na hranici s Rakouskem

Například v Praze budou skauti novodobý symbol Vánoc rozvážet po hlavním městě dvěma historickými tramvajemi. Zájemci si mohou dojít na některou ze 17 zastávek a tam si připálit svůj plamínek. Další akce lidé najdou na webu www.betlemskesvetlo.cz.

Skauti si pro světlo z Betléma, kde se podle křesťanské tradici narodil Ježíš Kristus, kvůli pandemii koronaviru ani tentokrát nejeli do Vídně, ale od svých rakouských kolegů jej minulou neděli převzali na hraničním přechodu Reintal – Břeclav. Na hranici jej přebírali i loni. S betlémským světlem vyrazili skauti tradičně vlakem nejprve do Brna, kde jej předali diecéznímu biskupovi Vojtěchu Cikrlemu.

Tradice betlémského světla, které putuje Evropou, se zrodila v roce 1986 v Rakousku. Cílem je šířit zároveň s plamínkem myšlenku pokoje, přátelství a míru. Betlémské světlo je pro věřící symbolem naděje, světla, jež překonává tmu. V Česku se tradice ujala po pádu komunismu, o jeho šíření starají skauti a skautky už víc než 30 let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK. Datum: 18. prosince 2021 Foto: betlémskésvetlo.cz

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář