Skauti rozvezou po ČR betlémské světlo,v Praze ho budou odpoledne vozit tramvaje

Praha – Skautští kurýři dnes rozvezou vlaky po České republice betlémské světlo, které před týdnem přivezli z Rakouska. Na nádražích plamínek převezmou místní skauti nebo dobrovolníci a budou jej šířit i tam, kam koleje nevedou. Na pražské hlavní nádraží přijede vlak se světlem zažehnutým v Betlémě krátce před 10:00 a odpoledne ho budou skauti rozvážet historickými tramvajemi.

Betlémské světlo je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku. Z Betléma, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, se světlo letecky přepravuje do Vídně, kde jej rakouští skauti minulou sobotu předávali skautským delegacím z celé Evropy. Čeští světlonoši ho následně přivezli na brněnské hlavní nádraží a v neděli předali biskupovi v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově. Do rozvážení po zemi jsou podle organizátorů zapojeny stovky lidí.

SOUVISEJÍCÍSkauti dnes přivezli do Brna betlémské světlo

V Praze si lidé dnes mohou přijít pro plamínek na některou ze 17 zastávek dvou historických tramvají. Na každé zastávce bude betlémské světlo k dispozici zhruba 15 až 20 minut. První zastávkou bude Smíchovské nádraží od 13:21, respektive obratiště Nádraží Braník od 13:33, poslední Královka a Červený Vrch, do 18:50, uvedl pražský dopravní podnik. Další akce lidé najdou na webu betlemskesvetlo.cz.

Ve 14:00 předají skautští kurýři betlémské světlo také zástupcům metropole před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí. V jejím vestibulu bude plamínek svítit do 1. ledna, přičemž bude k dispozici i veřejnosti.

Cílem akce je šířit spolu s plamínkem myšlenku pokoje, přátelství a míru. Betlémské světlo je pro věřící symbolem naděje, světla, které překonává tmu. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do Česka se betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů a skautek putovalo v prosinci 1989 pod sochu svatého Václava v Praze. V roce 1990 se s myšlenkou betlémského světla seznámili brněnští skauti a na podzim téhož roku začali připravovat českou verzi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. prosince 2022 Foto: betlemskesvetlo.cz

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář