Skauti rozvezou v Praze betlémské světlo historickou tramvají

Praha – Betlémské světlo, které o víkendu přivezli skauti z Vídně do Brna, dorazí v sobotu dopoledním rychlíkem na pražské Hlavní nádraží. Tentýž den odpoledne budou skauti tento novodobý symbol Vánoc stejně jako v minulých letech rozvážet historickou tramvají na několika trasách po hlavním městě. V neděli plamínek z rodiště Ježíše Krista předají během mše do katedrály svatého Víta, kam si pro něj lidé mohou přijít v návštěvnických hodinách až do Štědrého dne. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Junáka Barbora Trojak.

Lidé si mohou v sobotu přijít s lucerničkou pro betlémské světlo přímo do tramvaje, která bude jezdit po Praze mezi 13:00 a 19:00, nebo si na něj počkat na konečných stanicích. V tramvaji budou znít koledy, pro zájemce bude připraven čaj. Od nedělního večera bude betlémské světlo svítit také na Nové radnici, kde skauti a skautky plamínek předají pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi.

Letos rozvezou skauti betlémské světlo po celé zemi 62 vlaky, lidé si pro něj mohou přijít na 774 vlakových stanic a na stovky různých místních akcí. Všechny najdou zájemci na webu www.betlemskesvetlo.cz. Také letos bude možné získat příležitostné poštovní razítko s motivem betlémského světla, a to na hlavní poště v pražské Jindřišské ulici, v Brně v Nádražní ulici a na poště na olomouckém Horním náměstí, a to od 21. do 23. prosince.

Betlémské světlo skauti přivážejí do Česka už 30 let. Do tehdejšího Československa se tehdy dostalo díky exilovým skautům, kteří jej v prosinci 1989 během revolučních událostí donesli až pod sochu svatého Václava v Praze. Po pádu komunistického režimu byl příjezd betlémského světla jednou z prvních větších akcí, na nichž se skauti a skautky mohli svobodně sejít.

Poprvé plamínek přicestoval z Betléma v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Myšlenka se poté z Rakouska rozšířila do desítek zemí světa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 18. prosince 2019  Foto: betlemskesvetlo.cz – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář