Křesťan dnes

Škoda po požáru kostela v Chlumu u Třeboně přesáhne odhad, oheň poškodil varhany

Chlum u Třeboně – Škoda po pondělním požáru kostela v Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku zřejmě přesáhne původně odhadovaných 15 milionů korun. Oheň totiž mimo jiné vážně poškodil varhany. Příčinou byl zřejmě technický problém. ČTK to řekl mluvčí českobudějovického biskupství Petr Samec. 

SOUVISEJÍCÍ V Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku dnes večer hořela střecha kostela

„Oheň vznikl v prostoru boční lodě kostela na kůru u varhan. Příčinou požáru byl pravděpodobně technický problém, cizí zavinění bylo vyloučeno,“ uvedl Samec. Kromě střechy a varhan podle něj plameny poškodily také část krovu a boční loď kostela. „Z interiéru se podařilo zachránit prakticky celý mobiliář díky včasnému zásahu hasičů. Celý interiér kostela je ale silně znečištěný sazemi a popelem, a to včetně omítek, obrazů, soch, nástěnných maleb a nedávno restaurovaných částí mobiliáře,“ řekl mluvčí.

Požár vypukl v pondělí vpodvečer. Plameny likvidovalo devět hasičských cisteren. Lze předpokládat, že kostel zřejmě bude nějakou dobu mimo provoz, protože interiér je znečištěný a biskupství bude muset nechat v objektu instalovat rozvody elektřiny. Hasiči po požáru v kostele zasahovali ještě dnes, když mimo jiné pomocí termokamery zjišťovali, zda někde není ještě další případné ohnisko, které by mohlo vzplanout.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. března 2024 Foto: Wikipedie

Exit mobile version