Skoro třetina obyvatel jižní Moravy je věřících, ukázalo sčítání lidu

Brno – Sčítání lidu v roce 2021 ukázalo, že v Jihomoravském kraji je skoro 31 procent obyvatel věřících. V kraji žije téměř 1,2 milionu obyvatel. Přes 41 procent bylo bez náboženského vyznání a 28 procent obyvatel kraje se k otázce náboženské víry nevyjádřilo. V tiskové zprávě to uvedl Karel Adam z Krajské pobočky Českého statistického úřadu v Brně. Při sčítání před deseti lety bylo 28,7 procenta věřících, 28,9 procenta bez víry a 42,4 procenta informaci neuvedlo.

Největší skupina obyvatel v počtu téměř 496.000, což je 41,4 procenta, je bez náboženské víry. „Věřící hlásící se k některé konkrétní církvi či náboženské společnosti představovali v počtu 230.000 celkem 19,3 procent populace a dalších 134.000, což je 11,2 procenta, se označilo jako věřící, ale nehlásili se ke konkrétní církvi nebo náboženské společnosti,“ uvedl Adam. Dodal, že věřící tak v součtu tvoří 30,5 procenta, ať už se hlásí ke konkrétní církvi, či nikoliv. Nejvíce věřících se přihlásilo k Církvi římskokatolické.

SOUVISEJÍCÍSčítání lidu: V Česku ubývá věřících, kteří se hlásí k církvím

Možnosti nevyjádřit se k otázce náboženství, protože odpověď nebyla povinná, využilo 336.800 obyvatel, což představuje 28 procent celkového počtu obyvatel kraje. Z hlediska členění odpovědí podle pohlaví byl mezi muži vyšší podíl bez náboženské víry oproti ženám. „U mužů byla vykázaná i vyšší neochota odpovídat na tuto otázku,“ poznamenal Adam.

Nejvyšší podíl věřících hlásících se k některé z církví byl na Hodonínsku a konkrétně v obci s rozšířenou působností Veselí nad Moravou. Nejvyšší podíl věřících nehlásících se ke konkrétní církvi byl v Brně, kde byl spolu s Mikulovem zároveň nejvyšší podíl lidí bez náboženské víry. Na Znojemsku byl zase nejvyšší podíl lidí, kteří na otázku ohledně víry neodpověděli.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Mikulov

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář