Skotská církev kritizuje Izrael za zákaz vstupu pro křesťany z Gazy

Church of Scotland naléhá na izraelské úřady, aby zrušily zákaz, který brání křesťanům z pásma Gazy navštívit přes vánoční svátky Betlém a Jeruzalém. Církev informovala, že je „hluboce znepokojena“ touto situací.

Ve svém prohlášení uvedla: „Odhaduje se, že křesťanské společenství v Gaze má kolem 800 věřících“ a dva miliony obyvatel žijících na malém území.

„Mnoho křesťanů z Gaze má rodinné příslušníky žijící v Betlémě a ve východním Jeruzalémě. Skotská církev souhlasí s právem místních křesťanůna návštěvu svatých míst.“

„Vyzýváme proto Izrael, aby udělil povolení, aby během tohoto speciálního časuv křesťanském kalendáři mohli věřící z Gazy volně navštívit a uctívat.“

Území Gazy je pod izraelskou blokádou a mluvčí izraelského úřadu, který zajišťuje vojenskou spolupráci s Palestinci řekl, že křesťané z Pásma Gazy budou moci přes Izrael vycestovat do ciziny, ale povolení k návštěvě Západního břehu Jordánu ani Jeruzaléma nedostanou.

Izrael blokádu zavedl v roce 2007, kdy se vlády v pásmu ujala radikální skupina Hamás. Izrael ji označuje za teroristickou a od roku 2007 spolu obě strany několikrát bojovaly. Izrael blokádu považuje za bezpečnostní opatření, obyvatelům pásma povoluje vstup na své území jenom z humanitárních důvodů a kontroluje také přechody, jimiž se dopravuje zboží.

Jak napsala agentura Reuters, rozhodnutí o zákazu účasti Palestinců z Pásma Gazy na vánočních oslavách je překvapení, protože loni na ně Izrael pustil 700 křesťanů z Gazy. Dostali povolení navštívit Jeruzalém, Betlém, Nazaret a další místa, jež křesťané o svátcích vyhledávají.

Organizace izraelských ochránců lidských práv Giša se domnívá, že Izrael prohlubuje politiku separace obou palestinských území – Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu.

Představitelé křesťanské komunity v Jeruzalémě zákaz odsoudili a vyzvali izraelské úřady, aby rozhodnutí přehodnotily. „Lidé z celého světa mají povoleno navštívit Betlém a myslíme si, že křesťané z Gazy by toto právo měli mít také,“ sdělil poradce náboženských vůdců ve Svaté zemi Vádí abúNasr.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 23. prosince 2019  Foto: Church of Scotland – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář