Skotská církev umožní duchovním, aby oddávali páry stejného pohlaví

Londýn (ČTK) – Skotská protestantská církev umožní duchovním, aby ve svých farnostech oddávali stejnopohlavní páry, informoval dnes server BBC News. V historickém hlasování se na tom v Edinburghu shodli členové valného shromáždění církevních představitelů.

Znamená to, že páry stejného pohlaví budou moci uzavírat manželství v kostele při bohoslužbách vedených duchovními skotské protestantské církve. Ti budou žádat o povolení, aby mohli uzavírat homosexuální svazky. Nebudou ale nuceni vést takové obřady, pokud si to nebudou přát.

SOUVISEJÍCÍSkotská církev je o krok blíže ke schválení manželství pro homosexuály  

Pro povolení sňatků párů stejného pohlaví hlasovalo 274 členů valného shromáždění, 136 jich bylo proti.

Hlasování předcházela ostrá debata. Mezi zastánci oddávání stejnopohlavních párů byl i reverend Scott Rennie, který se v roce 2009 stal prvním otevřeně homosexuálním duchovním ve skotské protestantské církvi. Svého manžela si ale nemohl vzít při církevním obřadu, jak by si přál. Uznal však, že v církvi jsou i tací, kteří tuto záležitost nepodporují.

„Chci říct, že manželství je úžasná věc. Manželství s mým manželem Davem rozvíjí můj život a mou službu,“ uvedl Rennie a dodal, že jeho manželství je v zásadě stejné jako svazek heterosexuálního páru.

Sňatky osob stejného pohlaví podporuje podle průzkumu valného shromáždění 29 ze 42 farností. Svatby osob stejného pohlaví by se tak mohly konat v budovách skotské protestantské církve ještě letos.

V loňském roce se metodistická církev stala největší náboženskou denominací ve Spojeném království, která povolila oddávání párů stejného pohlaví. Tyto sňatky vítá ve Spojeném království i skotská episkopální církev, spojená reformovaná církev a kvakeři. Anglikánská a římskokatolická církev je nepovolují.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář