Skupina Nenadarmo vydala své první album (recenze)

Kapela Nenadarmo hraje převzaté křesťanské písně v akustických aranžích. Kdo by ale dneska poslouchal písničky, které už předtím nahrál někdo jiný? Pro pořádek, bavíme se o jménech jako Amy Grant, John Foreman anebo Brooke Fraser. Co nového mi může poslech cover verzí přinést? Kdo by měl podobné myšlenky, musí počítat s tím, že Nenadarmo před vás na této desce postaví velmi pádné argumenty.

Prvním argumentem je zpěv. Vokální projev Gabriely Horníčkové je naprosto suverénní. Zpívá velmi civilně, bez zbytečné hlasové ekvilibristiky, s přirozeným frázováním a nadhledem. Její angličtina není špatná, ale exceluje především v českých skladbách, které patří k tomu nejlepšímu, co můžeme na albu slyšet.

Kapela Nenadarmo
Kapela Nenadarmo

Svůj pěvecký part zvládá obstojně také houslista Martin Koutecký. A když dojde na vícehlasy, ani zde není moc co vytknout. Vše zní velmi přirozeně. K tomu přispívají i decentní harmonie a zajímavé skladatelské nápady.

Tady se projevuje největší síla uskupení, a tím jsou aranžérské schopnosti Jordana Tomeše, který dokáže i notoricky známým písním vdechnout nový rozměr. Ať už se jedná o Lift Your Head Weary Sinner, hit Davida Crowdera anebo zapadlé poklady z evangelického zpěvníku Svítá.

Písně zní svěže, i když některé z nich vznikly před několika desetiletími. Právě touha zkusit zahrát je jinak a po svém byla jedním z impulzů pro založení kapely. A je moc dobře, že se tak stalo. Hudební nápady dokáží dobře rozehrát ostatní členové kapely Scott Andrews a Petr Chlouba, kteří jsou rovněž zdatnými hudebníky.

Skladby mají příjemný zvuk, akustickou kytaru většinou doplňují housle, basová kytara a perkuse. Skladatelský potenciál Nenadarmo představuje v jediné autorské instrumentální písni Eucatastrophe.

Nenadarmo je také citlivě sestaveným výběrem skladeb, které patří po obsahové stránce k tomu zajímavějšímu, co lze v oblasti křesťanské tvorby slyšet. Najdeme zde témata hledání, naděje i vděčnosti. To vše v atmosféře studiového unplugged koncertu.

Album Nenadarmo, které obsahuje celkem 10 skladeb, vydalo v červnu letošního roku vydavatelství Rosa Music. Jeho distribuci zajišťuje internetový obchod Gimel.cz.

Marek Moškoř, musicmix, redakčně upraveno

 

Ukázka tvorby skupiny Nenadarmo

Tags: ,,,,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář