Slovenská evangelická církev si připomíná kulaté výročí narození první ordinované ženy

Evangelická církev na Slovensku si letos připomíná 100. výročí narození Dariny Bancíkové, první ženy, která byla ordinována za farářku. Rodačka z obce Kokava nad Rimavicou toho během svého života mnoho vytrpěla.  

K této průlomové události v historii slovenského protestantismu vedla dlouhá a namáhavá cesta, která vyvrcholila 15. července 1951 v Tisovci. Symbolické bylo, že kvůli Darině Bancíkové se musely ve stejný den konat dvě oddělené ordinace, protože více než polovina mužů odmítla, aby byli ordinováni současně se ženou. Ani později to nebylo o nic snazší. Mnozí se snažili Bancíkové – a na jejím příkladu i ostatním – ukázat, že ženy se pro službu prostě nehodí.

Navíc v roce 1962 byla Bancíková na faře v Drienově zatčena komunistickou státní bezpečností. Několik měsíců seděla ve vyšetřovací vazbě a ve vykonstruovaném procesu byla obviněna mimo jiné z podkopávání republiky a odsouzena ke 14 měsícům vězení a k pětiletému zákazu činnosti. Vzpomínky na tuto událost sepsala ve své knize Boží cesty.

Po propuštění z vězení napsala, že jí příběhy jejích spoluvězeňkyň ukázaly, jak hluboko může žena klesnout. Měla problém najít si civilní práci. Vězení i psychické vypětí během vyšetřování podlomily její zdraví. Darina však byla později rehabilitována a 27 let působila jako farářka ve Velkém Lomu. Zemřela 30. července 1999 v Horních Salibách.

Je zajímavé, že evangelická církev na Slovensku byla jednou z prvních evangelických církví na světě, která umožnila ženám sloužit. Pro srovnání: dánská církev začala ordinovat ženy v roce 1948, švédská v roce 1960, norská v roce 1961, islandská v roce 1974 a finská v roce 1988. V Americe a v Kanadě evangelické církve ordinují ženy od roku 1970.

Darina Bancíková byla tou, která v nesmírně těžkých dobách na Slovensku razila nové cesty a nové směry. Svou vlastní obětavou službou dosvědčila, že v Kristu již neexistuje muž nebo žena.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Martin Kováč, starokatolický kněz na Slovensku Datum: 21. listopadu 2022 Foto: Facebook Stará Kokava – ordinace Dariny Bacíkové

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář