Slovenská vláda se omluvila za protižidovská opatření z období války

Bratislava – Slovenská vláda se dnes omluvila za protižidovská opatření, která země přijala v roce 1941 a která omezila práva Židů. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti 80. výročí schválení takzvaného židovského kodexu, jež připadá na 9. září.

Na základě zmíněného vládního nařízení byla Židům za druhé světové války například odebrána většina politických práv nebo dále omezena jejich vlastnická práva a svoboda pohybu. Přijetí protižidovských opatření předcházelo deportacím asi 70.000 Židů z území tehdejšího Slovenska do koncentračních táborů.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Vláda Slovenské republiky dnes cítí mravní povinnost veřejně projevit žal nad zločiny, kterých se dopustila tehdejší státní moc, zvláště nad tím, že 9. září 1941 přijala hanebné nařízení omezující základní lidská práva a svobody občanů židovského původu,“ píše se v prohlášení, o kterém ČTK informoval tiskový odbor úřadu vlády.

Den přijetí židovského kodexu, který se řadí ke stinným kapitolám slovenské historie, je v zemi památným dnem obětí holokaustu a rasového násilí. Například ministerstvo vnitra zmíněné kulaté výročí přiblíží prostřednictvím výstavy dobových dokumentů, organizovány jsou i jiné připomínkové akce.

Válečná Slovenská republika byla spjata s nacistickým Německem. Z nynějších parlamentních stran se sympatiemi k válečnému slovenskému státu netají opoziční krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – Hitel a Tiso

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář