Slovensko úspěšné zvládlo celoplošné testování, pomáhali ministr Krajčí nebo kazatel Pastirčák

Bratislava – Slovensko má za sebou úspěšné první kolo víkendového celoplošného testování. Premiér Matovič již oznámil, že příští víkend by se to až na pár výjimek mělo zopakovat. Ministr obrany Jaroslav Naď potvrdil, že do nedělního poledne se otestovalo přes 3 miliony osob.

Pouhé dva týdny uplynuly od premiérova překvapivého oznámení, že Slovensko v boji proti pandemii půjde cestou celoplošného testování obyvatelů. Rychlotesty objednané z Jižní Korey by do 30 minut měly odhalit potenciální šiřitele viru covid-19. Ještě v pátek však „největší logistické operaci v dějinách Slovenska,“ jak ji media často označují, chyběly tisíce dobrovolníků a zdravotníků. Prezidentka Zuzana Čaputová jen pár hodin před spuštěním celé akce, varovala před fiaskem.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí, člen bratislavského baptistického sboru a dětský kardiochirurg, se osobně jako zdravotník zúčastnil pilotního projektu na Oravě. Tento víkend společně s manželkou lékařkou, opět pomáhali oba víkendové dny.

„Včera jsme s manželkou společně otestovali 620 lidí. Pracovali jsme od 6:00 do 22:00 se dvěma malými přestávkami. Dnes je na našem odběrném místě velmi málo lidí … Vůbec se nečeká. Podobná situace je po celém Slovensku,“ napsal v neděli v poledne ministr Krajčí.

Jako dobrovolník pracoval také bratislavský kazatel Církve bratrské Daniel Pastirčák. Na testování spolupracoval s katolickým knězem v centru Bratislavy.

„Přihlásil jsem se jako dobrovolník na stránce a prozřetelnost mě zařadila do testovacího týmu v centru bratrů verbistů. Od časného rána do pozdního večera jsme spolu s bratrem Tomášem, co slouží v centru jako kněz, pracovali jako administrativní síly. On četl data z občanského průkazu a já jsem to psal tak rychle, a tak pěkně, jak jsem dokázal. Prostá záležitost, a přece jsem měl pocit, že to byla bohoslužba,“ napsal populární protestanský kazatel.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. října 2020 Foto: Facebook – Marek Krajčí

Tags: ,,,,

2 Komentáře

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář