Slovenský duchovní vyhozený pro podporu homosexualních vztahů pracuje v ČCE

Bývalý kaplan Evangelické církve augsburského vyznání (ECAV) Jakub Pavlús, který přišel kvůli podpoře homosexuálních vztahů o místo duchovního v Turanech na severu Slovenska, slouží od začátku června v Církvi českobratrské evangelické (ČCE) v Šumperku, kde dostal svou vlastní faru.  Před současnou pozicí Pavlús pracoval pro ČCE v Luhačovicích a Uherském Hradišti jako pomocný duchovní.

Kauza Jakuba Pavlúse plnila slovenské deníky v loňském roce, kdy se s ním ECAV rozhodla neprodloužit pracovní smlouvu kvůli jeho názoru na homosexuální vztahy.  Situace se stala o to dramatičtější, že v době, kdy Pavlús přišel o práci duchovního, ležely jeho dvě předčasně narozené dcerky na jednotce intenzivní péče. Jeho příběh vzbudil na Slovensku vlnu solidarity; lidé pro něj vybrali více než 10 tisíc eur.

V roce 2015 Jakub Pavlús odmítl při pracovním rozhovoru s biskupy souhlasit, že manželství je svazkem pouze muže a ženy. „Řekl jsem jim, že je to svazek, který uzavírají dvě dospělé svéprávné osoby na základě svého svobodného rozhodnutí a vzájemného doživotního slibu věrnosti, lásky a péče,“ citují faráře aktuality.sk.

Podle věřících v Turanech, kteří se postavili za svého bývalého kaplana, Pavlús své názory z kazatelny ani při osobních rozhovorech nikdy neprezentoval.

„Ani dnes bych nezměnil svůj postoj, nelituji to, i když to byly těžké časy. Jsou věci, na kterých záleží a lidská práva jsou jednou z nich,“ řekl Pavlús o svém postoji k homosexualitě pro jmenovaný portál.

Téma homosexuality patří k závažným teologickým otázkám současnosti a rozděluje křesťany.  Římskokatolická církev spolu s většinou evangelikálních denominací odmítá svazky osob stejného pohlaví jako nemravné a nebiblické. Zde je seznam církví, které podle Wikipedie tyto svazky povolují. Odpůrci homosexuálních vztahů poukazují např. na biblické pasáže Římanům 1:24-29 a 1 Korintským 6:9-10, které odsuzují homosexuální aktivity. Kniha Genesis hovoří o vztahu muže a ženy, kteří jsou jedním tělem. Kniha Leviticus v pasážích v 18:22 a 20:13 zmiňuje homosexuální aktivity jako zakázané.

 

-mn-

Foto: Youtube

 

1 Komentář

  1. Svazek libovolného počtu mužů či žen je možný stejně jako svazek osoby a zvířete. Je manželstvím svazek muže a 50-ti žen? Manželstvím bychom měli nazývat svazek muže a ženy.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář