Slovenský katolický kněz žádá dobrovolný celibát

Bratislava – Slovenský katolický kněz žádá dobrovolný celibát. Ve své vycházející knize Tragédie celibátu – mrtvá manželka, upozorňuje, že celibát jako podmínka pro kněžskou službu je hnisající rána římskokatolické církve.

V svém článku Denník N informuje o Michalu Lajchovi z farnosti v Kľaku, kterému pro jeho postoj hrozí suspendování. Jako východisko nedostatku kněží v církvi, vidí v povolení ke kněžské službě i pro ženaté.

„Odsoudí tě a pomyslí si, že jsi blázen … Být bláznem kvůli pravdě? Stojí mi to za to!“ Citoval Denník N slova kněze Lajcha z úvodu knihy, kterou napsal spolu s knězem Peterem Lucianem Balážem.

Ve své knize se věnuje otázkám sexuality v historickém kontextu a důvodem, proč církev přestala světit ženaté věřící, nebo proč řeckokatolíci nemají pedofilní skandály.

„Je pro mě fascinující, že jsem se právě já se svým životním příběhem dostal do farnosti, kde byl 51 let farářem Rudolf Klucha, kněz se třemi syny,“ poukázal v rozhovoru na zajímavou skutečnost Michal Lajcha. Pro kněze Klucha v obci právě připravují pamětní desku při vzpomínce na „Krvavou neděli“, kdy se mu v roce 1945 podařilo zachránit před popravou 300 lidí.

 

Autor: -mn- Foto: screenshot tvnoviny.sk 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář