Smrt řeckého biskupa přinesla otázky o bezpečnosti obřadů

Atény – Smrt biskupa řecké pravoslavné církve, který se nakazil koronavirem, přinesla otázky o bezpečnosti církevních obřadů v průběhu epidemie koronaviru. Napsala to v pondělí agentura AP. Pochybnostem čelí především udělování svatého přijímání, kdy je mezi knězem a věřícími nutně blízký kontakt. Podle rady řecké ortodoxní církve ale neexistuje žádný vědecký důkaz, že by udělování svátostí přispívalo k šíření nákazy.

Biskup Joannis, kterému bylo 62 let, působil ve městě Lagkadás, nedaleko Soluně. Region je nyní mezi největšími ohnisky nákazy v Řecku. Podle agentury AP biskup patřil k zastáncům pokračování církevních obřadů v nezměněné podobě, a to včetně přijímání. Podle jeho názoru, který sdíleli i další církevní hodnostáři, neexistuje při obřadu nebezpečí nákazy.

Kostely v Řecku zůstaly otevřené do 6. listopadu, poté musely zavřít kvůli celostátní karanténě. Církevní obřady by měly být obnoveny nejpozději na vánoční svátky.

Rada řecké pravoslavné církve jakékoliv pochybnosti o bezpečí v souvislosti s přijímáním odmítla.

Podle ní jsou tyto debaty o bezpečnosti výsledkem snahy veřejných osobností, jež se tomuto tématu věnují „neurotickým způsobem“. „Citují při tom vědecky neprokázané korelace o šíření koronaviru,“ uvedla rada.

„Věřím, že náboženská místa přispěla k rozšíření epidemie, ale určitě nebyla jediná,“ uvedl soluňský poslanec za opoziční stranu Syriza Christos Jannulis. Ten církev kritizuje také za to, že dostatečně nepodpořila vládní kampaň prevence proti koronaviru.

Řecko v pondělí oznámilo téměř 2200 nových případů koronaviru a 59 nových úmrtí. Počet se od začátku epidemie zvýšil na 76.000 nakažených a 1165 mrtvých v souvislosti s covidem-19.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. listopadu 2020 Foto:

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář