Smutek papeže kvůli smrti migrantů v Melille a Texasu

Ve svém tweetu papež František vyjádřil smutekt v souvislosti s nedávnými dvěma tragédiemi, které se týkaly migrantů v Melille a ve Spojených státech, modlí se za oběti. Papež vzývá Pána, aby „otevřel naše srdce a aby se tato neštěstí už nikdy neopakovala“.

V uplynulých dnech se ve zprávách objevila realita přistěhovalectví prostřednictvím dvou dramatických událostí, které si žádají reakci mezinárodního společenství. Papež František ve svém ranním tweetu píše:

„Se zármutkem jsem se dozvěděl o tragédiích migrantů v Texasu a Melille. Modleme se společně za tyto naše bratry, kteří zemřeli v naději na lepší život, a za nás, aby Pán otevřel naše srdce a tato neštěstí se již nikdy neopakovala.“

Comece: objasnit co se stalo a respektovat lidskou důstojnost

Tragédie v Melille na hranici mezi Marokem a Španělskem, označovaná jako „masakr“, se odehrála minulý pátek: v důsledku tlačenice, která následovala po pokusu asi 1 500 afrických migrantů dostat se do španělské enklávy, bylo ušlapáno nejméně 23 lidí. Brutální odmítavá reakce rabátských policejních sil je předmětem polemik a protestů alžírské vlády proti Maroku, které je obviňováno z toho, že hraje roli „policisty“ při ochraně hranic Evropské unie. Nevybíravé použití síly odsoudila Komise biskupských konferencí Evropské unie, která ve svém komuniké vyzývá k nezávislému vyšetřování a připomíná potřebu řádného dodržování práv migrantů a uprchlíků a identifikací oprávněných žadatelů o azyl.

Reakce španělských biskupů

Důrazně reagovali také biskupové z podkomise Španělské biskupské konference pro migraci a lidskou mobilitu, kteří vyzvali k „humánním krokům“ při řešení této nové krize. Biskupové vyjadřují lítost nad ztrátou lidských životů a vyzývají úřady, aby objasnily, co se stalo, a přijaly vhodná opatření, aby se podobné události neopakovaly.

Hlas občanské společnosti

Mnoho národních i mezinárodních organizací občanské společnosti se ozývá, mezi nimi v Itálii například Coordinamento Nazionale Comunità di Accoglienza (CNCA): jednomyslně volají po novém evropském paktu, který by umožnil příchod lidí na kontinent bezpečnými cestami, jak je tomu v případě ukrajinských uprchlíků. „Velmi závažné události, k nimž došlo v Melille, znovu tragicky poukazují na nepřiměřenost a nedostatek lidskosti a spravedlnosti, které charakterizují evropskou migrační politiku,“ uvádí se v prohlášení. Zvyšování zdí před těmi, kdo migrují za svobodou a slušnou nadějí na život, může vést pouze k porušování zákonů a práv a k tragédiím, k jakým neustále dochází ve Středozemním moři u bran Evropy.

Masakr migrantů v Texasu

Nákladní auto, které se stalo rakví pro 46 migrantů opuštěných asi 240 kilometrů od mexických hranic, a šestnáct přeživších – tak lze popsat hrůznou epizodu, k níž došlo v noci na dnešek v texaském městě San Antonio. Všichni byli namačkáni ve vozidle při teplotě kolem 40 stupňů. Probíhá vyšetřování svěřené americkému ministerstvu vnitřní bezpečnosti, zatčeny byly tři osoby, jejichž podíl na tragédii, která je považována za nejhorší z tragédií spáchaných obchodníky s lidmi na území USA, je stále neznámý.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 29. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář