Sněmovna dnes uvede do služby dva své sněmovní kaplany

Praha – Do služby dnes budou na ekumenické bohoslužbě uvedeni dva sněmovní kaplani. Jeden bude z římskokatolické a druhý z protestantské církve. Slavnostní akt se uskuteční ve sněmovní kapli. Poslancům tak začnou sloužit kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta Milan Hanuš a a farář Církve bratské Daniel Kvasnička. Bohoslužby se účastní předsedové České biskupské konference a Ekumenické rady církví Jan Graubner a Tomáš Tyrlík. Činnost kaplanů se zaměří na službu jednotlivcům. Kaplani by ji měli poskytovat zejména ve sněmovní kapli.

Kaple se ve Sněmovně otevřela před zhruba sedmi lety. Vznikla ve Šternberském paláci z bývalé šatny naproti prostorám takzvané konírny, v nichž se scházejí zejména poslanci zdravotnického a sociálního výboru. Hlavní objekty kaple tvoří velký kruhový stůl s výsečí a kříž. Vstup tvoří světelný koridor, jenž představuje přechod z civilního do duchovního prostředí.

SOUVISEJÍCÍ – AFP: Ukrajinští vojáci tváří v tvář hrůzám hledají útěchu ve víře a u kaplana

Generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš již dříve uvedl, že činnost kaplanů nebude misijní, nebude motivovaná snahou získávat nové věřící. Kaplani by neměli veřejně propagovat jednotlivé poslance nebo strany, jejich služba má být politicky neutrální. Neměli by se ani zasazovat za zájmy jednotlivých církví. Vinš také poukázal na to, že kaplani budou reprezentovat obě vysílající organizace a budou nabízet duchovní službu všem bez ohledu na jejich církevní příslušnost.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – Sněmovna ČR

Tags: ,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář