Sníte o vlastní zahradě? Dopřejte dětem místo k pohybu

Sníte o vlastní zahradě? Dopřejte dětem místo k pohybu. Záliba Čechů v zahrádkaření rozhodně neupadá. Stejně jako do oblasti bydlení, i na naše zahrady pronikají moderní trendy. Fóliovníky vystřídal v mnoha případech bazén, a zahradní chatky dnes už nejsou jen skladištěm nářadí, ale pohodlným místem pro plnohodnotné trávení volného času. Ceny nemovitostí však stále rostou, a tak pokud uvažujete o vlastní zahrádce, neměli byste otálet.

Zahrádkářskou kolonii najdeme v každém menším městě, zejména v těch, jejichž část tvoří panelová výstavba. Zahrádky bývaly totiž logickým doplňkem k panelákovému bytu, a i dnes jsou obyvatelé bytovek mezi zahrádkáři největší skupinou.

Volných pozemků je dlouhodobě nedostatek, a tak pokud uvažujete o investici do vlastního kousku zeleně, budete si nejspíš muset vystačit jen s omezenou nabídkou. Podívejte se na několik tipů, co si během koupě ohlídat, ať nepořídíte zajíce v pytli.

Majetková práva na pozemek

Většinu zahrádek stále provozuje Český zahrádkářský svaz, který také určuje, jak jednotlivé osady fungují. Zatímco někde zůstává pozemek v nájmu a do osobního vlastnictví si můžete převést jen samotnou chatku, jinde je možné odkoupit nemovitost i s celým pozemkem. Soukromí si ale obvykle moc neužijete – výměry jednotlivých parcel bývají spíše menší a počítejte také s tím, že budete pravděpodobně ze všech stran obklopeni dalšími sousedy.

Ceny nemovitostí 

Hodnota pozemků se v jednotlivých oblastech liší a je určena mnoha faktory. Zahrádky v koloniích skýtají mnohé výhody, vždy si ale zjistěte, co přesně za cenu dostanete. V mnoha zahrádkářských osadách totiž stále není zavedená elektřina ani pitná voda – ohlídejte si, aby byl tento fakt zohledněn i v ceně pozemku.

Pravidla užívání

Jednotlivé kolonie mají své vlastní stanovy, konkrétně určující, jakým způsobem smíte pozemek využívat, a jak se o něj máte starat. Tato opatření mají obvykle za cíl zamezit šíření rostlinných chorob, mohou ale výrazným způsobem ovlivnit, jak budete moci se svým majetkem v budoucnosti nakládat. Se všemi důležitými předpisy se proto radši seznamte ještě před samotnou koupí.

Existují i levnější alternativy

Pokud je pro vás pozemek v kolonii příliš drahý nebo oceníte více soukromí, poohlédněte se po nabídce mimo zahrádkářské osady. Na venkově je stále možné koupit drobné parcely, vedené v katastru nemovitostí jako tzv. zemědělská půda nebo travnaté plochy. Takové pozemky se prodávají řádově i o více než polovinu levněji, než klasická zahrada. Navíc si můžete vybrat umístění např. úplně na samotě.

Nevýhodou tohoto typu pozemků samozřejmě je, že na nich nelze umístit stavbu. Ani to ale nemusí být problém – existují mobilní řešení, jako jsou např. karavany nebo mobilehousy, které plně zastoupí funkci zahradní chatky a přitom jsou v souladu s platnou legislativou. Z druhé ruky je na internetu pořídíte už od pár tisíc korun, výdaj navíc můžete pokrýt pomocí výhodné bezúročné půjčky online.

Pokud se tedy rozhodnete pro koupi pozemku mimo kolonii, můžete výrazně ušetřit a s trochou nadsázky pořídit zahrádku za cenu novějšího mobilního telefonu. Stačí jen hledat a vybrat to správné místo, kde se vám i vašim dětem bude během letních dnů dobře trávit volný čas.

Jedná se o inzertní článek, foto ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář