Somálští teroristé opět útočili na křesťany v Keni, představitelé církve a muslimské komunity hledají řešení

Křesťané cestující v autobusech ke svým rodinám na vánoční svátky se poblíž hranice se Somálskem v poslední době opakovaně stali terčem útoků somálské militantní skupiny Aš-Šabáb.

Podle místních křesťanů se cestování čím dále tím více stává velmi riskantním, protože ozbrojenci zabavují autobusy na odlehlých místech. Christianity Today informují, že místní muslimští obyvatelé byli obviněni z napomáhání při útocích, z nichž některé skončily smrtí vícero křesťanů.

Keňa se připravuje na další útoky Aš-Šabáb, protože Spojené státy deklarovaly zájem o postupné stažení svých vojsk ze Somálska.

V reakci na poslední útoky se setkali představitelé křesťanské a muslimské komunity, aby zintenzívnili mezináboženský dialog v naději, že se zmírní další útoky na autobusy a na malé křesťanské komunity v příhraničním regionu.

„Pokračujeme v modlitbách a rozhovorech. Mezináboženský dialog přinesl v této oblasti velkou změnu,“ řekl katolický kněz Nicholas Mutua z Garisse pro Religion News Service. „Autobusy dál jezdí. Všechno je zatím v pořádku, ale musíme být v pohotovosti. Radikálové jsou velmi nepředvídatelní,“ dodal.

Aš-Šabáb je napojena na al-Káidu a představuje hrozbu pro celý region ve východní Africe. Teroristé již téměř deset let připravují útoky na bezpečnostní síly a vládní základny.

Při nedávných útocích byli v autobusech přítomní  hlavně učitelé, kteří cestovali na vánoční svátky. „Terčem jsou křesťané a jejich víra,“ řekla učitelka Grace Kuthea, která v regionu působí již několik let.

„Muslimové v této oblasti nejsou proti křesťanům,“ uvedl letniční pastor Josiah Joab, který pracoval v Garisse do března tohoto roku. Není to poprvé, co Aš-Šabáb zaútočil v Keni na autobusovou dopravu. V listopadu 2014 teroristé unesli autobus a zabili 28 lidí, přičemž cestující rozdělili podle toho, kdo dokázal citovat islámské náboženské texty.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. prosince 2020 Foto: CC Search – Aš-Šabáb

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář