Soud na Krymu poslal jehovistu na šest let do vězení

Moskva – Soud v Simferopolu, správním středisku Ruskem anektovaného Krymu, poslal ve čtvrtek na šest let do vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi, kterou ruský nejvyšší soud v roce 2017 zakázal jako extremistickou organizaci. Oznámila to místní média.

Zatčení jehovisté v Rusku si stěžují na mučení při výsleších

„Při soudním jednání odsouzený plně nepřiznal svou vinu. Odvolával se na svobodu víry a žádal o zproštění,“ uvedl soud podle agentury Kryminform. Dodal, že případ posuzoval déle než půl roku a vyslechl dvě desítky svědků a znalců. Dotyčný podle vyšetřovatelů s vědomím společenské nebezpečnosti a úmyslně organizoval schůzky souvěrců, čímž zakázaná organizace pokračovala ve své činnosti.

Tento měsíc jiný ruský soud, na Kamčatce, odsoudil dva jehovisty „za extrémistickou činnost“ k zaplacení vysokých pokut.

Rusko před třemi lety působení jehovistů zakázalo a od té doby desítky z nich skončily za mřížemi. Americké ústředí jehovistů pronásledování ruských souvěrců odsuzuje a hovoří o návratu Ruska do „nejtemnějšího období dějin“.

Kreml opakovaně používá nejasně formulované zákony proti extremismu k zásahům vůči opozičním aktivistům a náboženským menšinám.

Za poslední tři roky policie provedla domovní prohlídky u stovek jehovistů, desítky jich byly zadrženy a řada z nich již byla odsouzena. Vyšetřování čelí stovky lidí.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku přibližně 175.000 členů. Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. Po světě má kolem osmi milionů aktivních věřících. Problémy mívá s úřady hlavně kvůli odmítání krevních transfúzí. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13.000 osob.

Ukrajinský poloostrov Krym anektovala Ruská federace před šesti lety. Česká republika tento krok neuznává stejně, jako ostatní země Evropské unie a další státy světa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 6. března 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář