Soud: Pekárna odmítnutím dortu pro gaye nikoho nediskriminovala

Londýn – Britský nejvyšší soud dnes rozhodl ve prospěch severoirské pekárny vedené jednou křesťanskou rodinou, která kvůli svému náboženskému přesvědčení odmítla upéct dort s polevou se sloganem na podporu sňatků homosexuálů. Soud nižší instance podnik v roce 2015 uznal vinným z diskriminace a nařídil mu vyplatit odškodnění ve výši 500 liber (téměř 15.000 korun).

Nejvyšší soud dnes podle agentury Reuters konstatoval, že je „hluboce ponižující a urážlivé pro lidskou důstojnost odmítnout někomu službu kvůli jeho rase, pohlaví, sexuální orientaci nebo vyznávaným hodnotám“. Dodal ale, že to nebyl případ pekárny z Belfastu. Ta se podle nejvyššího soudu vymezila jen vůči sloganu samému, a ne vůči osobě objednavatele, a proto nešlo o diskriminaci.

Dort s nápisem „Podpořte sňatky gayů“ si podle britského deníku The Guardian v roce 2014 objednal gay Gareth Lee, který podporuje kampaň za legalizaci svazků osob stejného pohlaví.

Soud ve svém verdiktu připomněl také článek 10 evropské úmluvy o lidských právech, který pojednává o svobodě projevu a který podle nejvyšší britské soudní instance přiznává právo „nevyjadřovat názor, který člověk nezastává“.

Lee po vyhlášení rozsudku uvedl, že zvažuje další kroky, včetně stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jeden z předních britských bojovníků za práva homosexuálů verdikt naopak ocenil jako vítězství svobody slova. Dodal ale, že s postojem majitelů pekařství vůči sňatkům homosexuálů hluboce nesouhlasí.

 

Autor: ČTK  Foto: Pexels, ilustrační foto

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář