Soud pro lidská práva bude řešit případ eutanázie

Štrasburk – Soudní žaloba, podaná proti Belgii kvůli eutanázii, bude projednávána Evropským soudem pro lidská práva. Evropský soud pro lidská práva se sídlem ve Štrasburku bude podle Christian Today řešit případ, který podal Tim Mortier po prohraném soudním řízení u belgických soudů.

Jeho matka Godelieva De Troyerová měla 64 let, když na její vlastní žádost doktoři v roce 2012 ukončili její život smrtící injekcí v bruselské nemocnici. Ačkoli fyzicky zdráva, kvůli problémům s duševním zdravím se doktoři shodli, že trpí „nevyléčitelnou depresí“.

Její syn říká, že o smrti vlastní matky nebyl informován, až když ho kontaktovala nemocnice, aby si přišel po její tělo. Následně obvinil lékaře ze zabití.

Žaloby u soudu byly neúspěšné. V Belgii je eutanázie legální nejen pro fyzicky, ale i psychicky nemocné pacienty. Zákon uvádí, že eutanázie je legální, když se člověk nachází ve „stavu nesnesitelného fyzického nebo duševního utrpení, které nelze zmírnit.“

Podle organizace Alliance Defending Freedom, která zastupuje Mortiera, ošetřující psychiatr ženy tvrdí, že De Troyerová po dobu 20 let, co ji léčil, nesplňovala požadavky belgického zákona o eutanazii. Mortier zpochybňuje belgické zákony o eutanazii na evropských soudech kvůli rozporu s právem na život chráněným v Evropské úmluvě o lidských právech.

Roberta Clarková, ředitelka organizace Alliance Defending Freedom, řekla: „Vítáme toto rozhodnutí soudního dvora o projednávaní tohoto precedentu, který se týká práva na život – zejména proto, že se týká nejzranitelnějších osob ve společnosti. Mezinárodní právo nikdy nestanovilo takzvané „právo zemřít“.

„Naopak pevně potvrzuje právo na život, zejména pro ty nejzranitelnější mezi námi. Pohled na smutné skutečnosti tohoto případu odhaluje lži, že eutanázie je pro společnost dobrá.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Christian Today  Foto: Wikipedia, Evropský soud pro lidská práva ilustrační 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář