Soud v Kanadě udělil doživotní trest útočníkovi z mešity

Québec – Kanadský soud v pátek poslal na doživotí do vězení útočníka, který v roce 2017 v islámském kulturním centru v provincii Québec zastřelil šest lidí. Odsouzený 29letý Alexandre Bissonnette si přitom musí odsedět 40 let, teprve pak může požádat o podmíněné propuštění, informovala agentura Reuters.

Jak uvedl soudce François Huot, uvažoval o možnosti podmíněného propuštění po odpykání 35 až 42 let ve vězení, což je podle něj přiměřené a spravedlivé. Odmítl výzvy prokuratury, která žádala přísnější potrestání. Na závěr se rozhodl pro 40 let. Bissonnettův útok označil za „zbytečný a zákeřný“. Když do detailu popisoval, co se v osudný den v mešitě dělo a veškeré střelcovy kroky, několik lidí v soudní síni neskrývalo slzy, popsala agentura AP.

Střelba se odehrála v lednu 2017, kanadský premiér Justin Trudeau ji tehdy odsoudil jako teroristický útok. Zemřelo šest lidí ve věku 35 až 70 let a ve vážném stavu byli i někteří ze zraněných. V době útoku bylo v mešitě 39 osob. Policisté nejprve zadrželi dva podezřelé muže. Jeden z nich byl ale později označen jako svědek.

Teroristický útok byl podle policistů dílem „osamělého vlka“. Bissonnette byl studentem politologie na Lavalově univerzitě, která stojí nedaleko mešity, kde byl útok spáchán. Agentura AFP ho charakterizovala jako nacionalistu, stoupence vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Penové a odpůrce feminismu. Podle záznamů na jeho facebookovém profilu přivítal zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Útočník vstoupil do mešity až na konci modliteb. Jeho střelba na přítomné podle soudce Huota nebyla teroristickým útokem, spíše byla motivovaná předsudky, zejména vůči muslimským přistěhovalcům. Svou roli nicméně sehrály i Bissonnettovy psychické problémy, včetně jeho posedlosti sebevraždou, dodal soudce.

Prokuratura navrhovala, aby mu bylo uděleno šest po sobě jdoucích trestů doživotí, což by znamenalo možnost podmíněného propuštění po 150 letech. Útočníkův právník naopak hovořil o jednom trestu, tím pádem podmíněnému propuštění po 25 letech. Jak k tomu poté uvedl soudce, rozsudek, ve kterém se hovoří o 50 a více letech, by představoval „krutý a neobvyklý trest“.

Bissonnette již loni v březnu požádal oběti o odpuštění. Před soudem uvedl: „Nejsem terorista, ani islamofob.“ Podle soudce ale střelec ještě před mešitou zvažoval útok i na jiné cíle, včetně feministek, obchodních center či letišť. Vězeňskému sociálnímu pracovníkovi se pak v září 2017 mimo jiné svěřil, že „lituje, že nezastřelil víc lidí“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – Soud v Québecu

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář