Soud zrušil opatření, podle kterého musel Kverulant odstranit článek o církvi

Praha – Odvolací soud zrušil předběžné opatření, které nařizovalo spolku Kverulant z jeho webu odstranit článek o údajném vyvádění církevního majetku přes nadaci kardinála Dominika Duky. Informaci ČTK potvrdil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Podle usnesení, které ČTK poskytl člen správní rady spolku Jan Urban, je téma článku věcí veřejného zájmu.

Kverulant v květnu zveřejnil na webu článek, ve kterém uvedl, že dva pozemky v pražské Hostivaři o celkové rozloze asi 30.000 metrů čtverečních, které katolická církev získala v restitucích, byly z majetku církve vyvedeny a převedeny na nově založenou nadaci Dominika Duky. Pozemky jsou v metropolitním plánu uvedeny jako zastavitelné území a Kverulant odhadl jejich cenu na 250 milionů korun. „Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty,“ uvedl Kverulant s odkazem na směnnou smlouvu.

SOUVISEJÍCÍKverulant má odstranit článek o údajném tunelování majetku v církvi

Arcibiskupství jeho tvrzení označilo za lživá, jde podle něho o útok jeho bývalého zaměstnance ředitele spolku Vojtěcha Razimy. Uvedlo, že poté, co s Razimou muselo ukončit pracovní poměr výpovědí z důvodu porušování jeho pracovních povinností, začal veřejně poškozovat řadu představitelů arcibiskupství. Nadace Arietinum podle instituce byla založena Dukou jakožto vrcholným představitelem Arcibiskupství pražského, nejde tak o soukromou nadaci, ale o subjekt, který je transparentní a neoddělitelně propojený s arcibiskupstvím.

Funkcionáři pražského arcibiskupství jsou vždy i funkcionáři nadace, předsedou správní rady může být výhradně arcibiskup pražský, dodala církevní instituce. Veškeré nakládání s církevním majetkem také podle arcibiskupství podléhá interním schvalovacím procesům, je dlouhodobě plánováno a podléhá interní kontrole. Informace o svém hospodaření církev zveřejňuje ve výročních zprávách.

Duka se obrátil na soud s návrhem na vydání předběžného opatření a soud mu 13. května vyhověl. Kverulant se ale proti rozhodnutí odvolal. Soud jeho odvolání na konci června vyhověl. Soud uvedl, že si je vědom, že článek je k Dukovi velice kritický a že ho psal propuštěný zaměstnanec, který nemusí být objektivní.

„To je ovšem jen jedna strana mince. Nelze totiž pominout ani to, že tématem předmětného článku je věc jednoznačně se týkající veřejného zájmu (nakládání s církevním majetkem v hodnotě stovek milionů korun) a že v předmětném článku popisovaná skutková fakta, jejichž správnost navrhovatel (Duka) napadá, mohou vyvolávat jisté pochybnosti či otázky,“ dodal soud.

Obecně prospěšná společnosti Kverulant se charakterizuje jako organizace, která brání veřejnost, když s ní mocní nehrají fér, a využívá k tomu všechny zákonné možnosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Dika

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář