Soustrastné poselství k atentátu na egyptskou mešitu

Papež František ostře odsoudil útok na mešitu na severu Sinajského poloostrova, který si vyžádal nejméně 235 mrtvých a na 130 zraněných.

V kondolenčním poselství, podepsaném kardinálem státním sekretářem Pietrem Parolinem, označuje papež útok za za svévolný brutální čin namířený proti nevinným civilistům shromážděným k modlitbě. „Papeže Františka hluboce zarmoutila zpráva o velkých ztrátách na životech (…), vyjadřuje solidarutu egyptskému lidu ve chvíli národního smutku, svěřuje oběti milosrdenství Nejvyššího Boha a modlí se za požehnání Boží útěchy a pokoje pro jejich rodiny.“ V závěru se papež „připojuje ke všem lidem dobré vůle v modlitbě, aby se srdce zatvrzelá záští naučila rezignovat na cestu násilí, které vede k tak velkému utrpení a zvolila si cestu míru“.

Podle agentury AP přijeli útočníci k mešitě v Bir al-Abdu, vzdáleném asi 40 kilometrů na západ od města Aríše, ve čtyřech terénních vozech. Zhruba deset mužů vstoupilo dovnitř, začali střílet po věřících a odpálili několik náloží. Všechny východy zatarasili hořícími auty. K útoku se nikdo nepříhlásil, ale přepokládá se, že za ním stojí tzv. Islámský stát. Prezident Al-Sisi vyhlásil třídenní národní smutek a ihned zahájil odvetné operace. Podle mluvčího egyptské armády letectvo zničilo několik teroristických základen se zbraněmi a municí.

Zdroj: Radio Vaticana Foto: screenshot youtube.com/BBC NEWS 

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář