Španělská církev nevytvoří nezávislou komisi, která by vyšetřila zneužívání dětí

Vatikán – Španělská katolická církev nevytvoří nezávislou komisi, která by měla za úkol prošetřit případy sexuálního zneužívání dětí ze strany kněží a církevních představitelů. Řekl to v pátek ve Vatikánu šéf španělských biskupů Juan José Omella před setkáním s papežem Františkem. Jednotlivé diecéze ale mají vyšetřit 251 případů zneužití, na které vloni upozornil deník El País, uvedla agentura EFE. Nezávislou komisi loni ustanovilo Portugalsko a ve Francii přispěla ke zmapování stovek tisíc případů.

Podle Omelly není ustanovení nezávislé komise nutné, protože španělské diecéze mají dostatek prostředků na to, aby se případy možného sexuálního zneužití zabývaly. „V každé diecézi jsme vytvořili komisi, která se zabývá hlášeními případů, podporuje osoby, které se cítí zraněné, a snaží se zabránit tomu, aby se podobné záležitosti v budoucnosti opakovaly,“ uvedl Omella. Podle něj každá země jde svou vlastní cestou.

V prosinci deník El País informoval o 251 případech údajného sexuálního zneužití v církevním prostředí. Případy se týkají 31 církevních řádů a stejného počtů diecézí. Podle deníku však jen pět diecézí kontaktovalo údajné oběti a začalo případy prošetřovat. „Myslím si, že jich je více než pět,“ uvedl dnes Omella, podle kterého církev bude postupně případy přezkoumávat. Deník materiál o zmapovaných případech předal rovnou do Vatikánu. Část španělských církevních špiček kritizovala list za „malou opatrnost“.

Nezávislou komisi v loňském roce ustanovilo Portugalsko. Ačkoliv orgán vznikl na popud katolické církve, povede ho uznávaný dětský psychiatr Pedro Strecht a zasednou v něm lidé, kteří nejsou členové církevní hierarchie. To by mělo snížit ostych a obavy údajných obětí upozornit na své případy. Portugalská církev komisi založila, protože má podle mezinárodních zkušeností příliš málo oznámení o možných případech zneužití.

Ve Francii vloni v říjnu zveřejnila svou zprávu komise vedená Jeanem-Marcem Sauvém. Podle ní představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili 216.000 dětí, většinou chlapců. Počet obětí se zvýší na 330.000, pokud se mezi ně započtou i činy, jichž se dopustili například učitelé v náboženských školách nebo pracovníci v charitách.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. ledna 2022 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář