Španělská synagoga v pátek přivítala poslední návštěvníky

Praha – Španělská synagoga v Praze v pátek přivítala poslední návštěvníky. Od 1. června bude zhruba rok a půl uzavřena kvůli plánované modernizaci expozic a zázemí. Lidé se do ní budou moci znovu podívat v posledním čtvrtletí příštího roku. Synagoga je součástí návštěvnického okruhu Židovského muzea a patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze.

Modernizace se připravovala v posledních dvou letech, práce začnou v červenci. Pro Židovské muzeum jde o čtvrtý podobný projekt. V předchozích pěti letech obnovilo Pinkasovu a Maiselovu synagogu a otevřelo Informační a rezervační centrum. Cílem proměny stálých expozic je přizpůsobení současným trendům muzejních prezentací, technickým možnostem i očekávání návštěvníků.

V synagoze je nyní stálá expozice Dějiny Židů v Čechách a na Moravě v 19. – 20. století, která vznikla při první významné rekonstrukci budovy v letech 1994 až 1998. Sleduje osudy Židů v českých zemích od josefínských reforem do poválečného období, přibližuje i přestavbu židovského města a zvláštní pozornost věnuje holokaustu a ghettu Terezín. Nová podoba stálé expozice s pracovním názvem Židovská emancipace, šoa a poválečné Československo (1780 – současnost) na nynější expozici tematicky naváže.

Při modernizaci budou vzácné sbírkové předměty nově uspořádány, počítá se také s multimediálními a interaktivními prvky. Zájemci si budou moci například na dotykových obrazovkách listovat historickými dokumenty, prohlížet si fotografie a umělecká díla či vyhledávat v databázi významných židovských osobností. Moderní výstavní expozice bude mít i nové technologické a návštěvnické zázemí s bezbariérovým přístupem.

Španělská synagoga patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. V roce 2017 si ji prohlédlo 462.000 lidí. Je nejmladší synagogou židovského města na Josefově. Své jméno získala díky působivé vnitřní výzdobě v maurském stylu, inspirované slavnou španělskou Alhambrou. Zasvěcena byla před 150 lety. Postavena byla jako chrám Spolku reformovaného kultu na místě Staré školy – nejstarší modlitebny ghetta z 12. století. Za německé okupace se Španělská synagoga stala skladištěm předmětů zkonfiskovaných nacisty českým Židům. Od roku 1955 stavbu spravuje Židovské muzeum.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – Španělská synagoga

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář