Španělská vláda zřídí fond pro oběti sexuálního zneužívání církevními činiteli

Madrid – Španělsko zřídí fond na odškodnění přibližně 440.000 obětí sexuálního zneužívání, jehož se po desetiletí dopouštěli katoličtí duchovní, učitelé a pracovníci církve. Z velké části bude financován katolickou církví. Oznámil to dnes španělský ministr spravedlnosti Félix Bolaňos, informovala agentura Reuters.

Odhad počtu obětí vychází z říjnové zprávy španělského ombudsmana Ángela Gabilonda. Z ní na základě průzkumu mezi 8000 osobami vyplývá, že zhruba jedno procento Španělů zažilo v církevním prostředí sexuální zneužití, když jim bylo méně než 18 let. Zpráva ombudsmana doporučila španělské vládě, aby zřídila státní fond, a vyčetla katolické církvi nedostatečnou spolupráci.

SOUVISEJÍCÍ Katolická církev v Portugalsku se chystá odškodnit oběti sexuálního násilí

Ministr Bolaňos dnes novinářům řekl, že církev, která měla velký vliv na španělskou společnost a politiku až do konce pravicové diktatury v 70. letech 20. století, se po desetiletí nedokázala vypořádat s výzvami k odškodnění obětí a na výsledky zprávy reaguje diecéze od diecéze jinak.

„Chceme na zprávu zareagovat založením fondu a splatit tak dluh, který naše společnost obětem sexuálního obtěžování v církvi dluží. Pokusíme se napravit škody, případně předejít dalším takovým incidentům,“ řekl ministr spravedlnosti.

Vládní program, který má fungovat do roku 2027, předpokládá, že by církev měla zaplatit celé odškodnění nebo jeho podstatnou část a nabídnout další kroky k symbolickému odškodnění. Bolaňos uvedl, že jeho ministerstvo bude s biskupy jednat o příspěvku církve do fondu. Podle něj je katolická církev ochotna spolupracovat.

Ministr spravedlnosti rovněž uvedl, že nezávislý odborný orgán bude zkoumat i případy sexuálního zneužívání, jejichž pachatel zemřel, nebo které byly promlčeny nebo se nikdy nedostaly k soudu.

Španělská vláda rovněž plánuje uspořádat veřejnou akci s oběťmi a jejich příbuznými, na níž by jménem státu nabídla „symbolické odškodnění“.

V sousedním Portugalsku církev tento měsíc oznámila, že bude odškodňovat oběti případ od případu, což vyvolalo kritikou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář