Spisovatel Philip Yancey má Parkinsonovu chorobu. „Dar, který jsem si nepřál,“ tvrdí 

V úvodu svého článku pro Christianity Today americký spisovatel Philip Yancey popisuje zkušenost svého staršího bratra Marshall, který byl obdařen nadprůměrným IQ a nadpřirozeným hudebním nadáním, včetně absolutní výšky tónu a sluchové paměti, která mu umožňovala zahrát jakoukoli hudbu, kterou kdy slyšel.

Vše se změnilo v roce 2009, kdy mu mrtvice změnila život a on se musel naučit žít život s novou identitou člověka s postižením. Více než rok mu trvalo naučit se chodit a další roky než se naučil říkat delší věty. 

SOUVISEJÍCÍPhilip Yancey / Je Bůh dobrý i když rakety dopadají na Kyjev? 

„Od svého bratra jsem se naučil, jaké problémy přináší postižení. O tom, jak člověka trápí, když ze sebe nedokáže dostat slova. Nedůstojnost toho, že potřebuje pomoc při jednoduchých činnostech, jako je sprchování a oblékání. Paranoiu z vědomí, že o něm přátelé rozhodují za jeho zády,“ píše Yancey pro magazín Christianity Today. 

Na veřejnosti se jeho bratru stávalo, že od něj cizí lidé odvraceli pohled, jako by neexistoval. Jenom děti se ptaly rodičů, proč se ten pán tak divně chová. Pocit frustrace ho dovedl k tomu, že se pokoušel o sebevraždu. 

„Před rokem jsem při lyžování v Coloradu dal nohám jasný pokyn, aby zatočily z kopce, a ony neposlechly. Místo toho jsem narazil do stromu, zlomil si botu a lyži a ošklivě si pohmoždil levé lýtko. Zvláštní. Můj mozek vydal příkazy a nohy je prostě ignorovaly,“ pokračoval známý evangelikální spisovatel. 

Yancey dále popisuje, jak se během několika následujících měsíců u něj objevily další příznaky: změna chůze, změna držení těla či chyby při psaní textu na počítači. 

„Na podzim loňského roku jsem žil v časové tísni. Úkoly, jako je zapínání knoflíků na košili, mi trvaly dvakrát tak déle. Připadal jsem si, jako by do mého těla vtrhl nějaký pomalu se pohybující nekoordinovaný mimozemšťan. Když si toho začali všímat i ostatní lidé, věděl jsem, že se musím nechat lékařsky vyšetřit,“ popsal svůj stav Yancey. 

Následné vyšetření v univerzitní nemocnici potvrdilo u něj diagnózu Parkinsonovy choroby. Nastoupil léčbu.  

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Pak, necelý týden po stanovení diagnózy, si realita vynutila cestu. Jako bych chtěl dokázat, že se opravdu nic nezměnilo, rozhodl jsem se vyzkoušet nový sport – pickleball, něco mezi tenisem a ping-pongem. Během pěti minut jsem se vrhl po míčku, zakopl a vrhl se dopředu. Reflex, který by mohl zabránit mému pádu, se ozval příliš pozdě a já jsem dopadl obličejem na tvrdý povrch,“ uvedl Yancey pro Christianity Today. 

Během osmihodinového čekání na pohotovosti si uvědomil, že teď patří ke skupině zranitelných lidí – lidí s postižením.

„Měl jsem tu čest poznat Michaela Gersona, sloupkaře deníku Washington Post a autora projevů v Bílém domě, který léta žil s Parkinsonovou chorobou, než podlehl rakovině. Jeden z kolegů o něm řekl: „Na vrcholu kariéry využil svého vlivu k péči o ty nejzranitelnější a stál v čele kampaně proti AIDS v Africe. Když byl fyzicky na dně, nikdy si nestěžoval, ale soustředil se na vděčnost za život, který prožil.“

Yancey pro americký evangelikální magazín napsal, že udržet si podobný postoj je jeho modlitbou. S vděčností, co od Boha přijal, chce být na své další životní pouti připraven se o to podělit.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – Philip Yancey

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář