Spolek kritizuje údajné tvrdé jednání Duky vůči oběti sexuálního zneužívání

Praha – Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního zneužívání, kterého se podle nich dopustil na svém webu v textu Lež má krátké nohy. Podle zástupců spolku Duka a jeho spolupracovníci problém zneužívání v prostředí církve dlouhodobě zlehčují a vůči jeho obětem uplatňují konfrontační přístup. V otevřeném dopise dnes Duku vyzvali, aby svůj postoj k obětem přehodnotil. Vyjádření kardinála Duky ČTK shání.

Zástupci spolku Někdo Ti uvěří poukazují na případ, kdy letos 28. května Ústavní soud odmítl stížnost muže, jenž se podle svých slov stal v první polovině 90. let obětí zneužívání a vydírání dvěma kněžími římskokatolické církve. Trestní oznámení podané v roce 2019 policie odložila. Oba kněží už dříve zemřeli. Oznámení mířilo také na současného kardinála Dominika Duku, kterému se muž před lety svěřil. Podle policie se Duka nedopustil trestného činu nadržování, neprokázalo se, že by kněžím pomáhal uniknout odpovědnosti.

SOUVISEJÍCÍSexuální zneužívání v církvi

Pisatel ústavní stížnosti se podle svých slov stával obětí sexuálních ataků v letech 1991 až 1994, kdy mu bylo 16 až 19 let. Přišel do Prahy studovat, bydlel v kostelnickém bytě při jednom z pražských chrámů, kde vykonávali duchovní správu dominikáni. Zneužívání se na něm prý dopouštěl jednak jeho zpovědník, jednak další kněz, který mu prý také vyhrožoval, že pokud něco oznámí, bude „vyhozen“ a nebude moci hrát na varhany.

Nakonec se mladík za podpory jednoho ze svých učitelů rozhodl promluvit a vyhledal tehdejšího provinciála řádu Dominika Duku. Oznámil mu zneužívání jedním knězem, protože druhý v mezičase odešel na Slovensko. Duka tehdy obě strany konfrontoval a údajně uvedl, že jde o tvrzení proti tvrzení. Mladíkovi prý řekl, že se může obrátit na policii a na světícího biskupa, ale že by měl přivést alespoň dva svědky, aby jeho tvrzení nabylo věrohodnosti. Zneužívání pak podle tvrzení oběti ustalo. Že se případem zabýval a že šlo o patovou situaci, potvrdil zpětně i Duka.

Muž v ústavní stížnosti také napsal, že podle informací, které má k dispozici, věděl Duka i o dalších kněžích, dopouštějících se zneužívání. Prý proti tomu nic nedělal, dokonce aktivně bránil vyšetření. Podle Duky proti němu stěžovatel vede osobní kampaň.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář