Sportovní a křesťanská organizace Orel oslaví v Brně 100 let od prvního sletu

Brno – Sportovní a křesťanská organizace Orel oslaví o víkendu v Brně 100 let od prvního sletu, který se konal právě na jižní Moravě. Na programu je sobotní sportovní den a nedělní mše s následným průvodem a kulturním programem v Denisových sadech, oznámila generální sekretářka Orla Kristina Horáková.

V roce 1922 se sletu zúčastnilo přes 60.000 cvičenců a čestných hostů. „Na historických fotografiích lze vidět orelské sletiště v místech současného brněnského výstaviště,“ uvedl historik, devadesátiletý orelský sportovec Božetěch Kostelka. Organizace, jejíž členové se za druhé světové války zapojili do odboje, má nyní přes 19.000 aktivních členů. Zaměřuje se na sport a kulturu s duchovním rozměrem.

Jako vyslanec Orla se vydal do Vatikánu místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Papež František tak ve středu mohl požehnat reliéf české světice Ludmily. Jako dar papeži přivezl Bartošek orelský fotbalový míč. „Druhý, který jsem s sebou měl, nám k mé velké radosti Svatý otec podepsal, a podpořil tím fotbalové zápasy o Pohár kardinála Berana. Věřím, že tento dárek udělá všem členům Orla velkou radost,“ uvedl Bartošek.

Sobotní sportovní den se uskuteční na Horáckém náměstí v Brně-Řečkovicích, kde jsou opravená hřiště a nově vybudovaná běžecká dráha. Každý si tak může najít svůj oblíbený sport, uvedl starosta řečkovické orelské jednoty Petr Bořecký.

Na děti čekají stanoviště a úkoly, divadlo i hry. Spolu s rodiči si mohou zaběhnout štafetu. „V rámci orelské štafety chceme překonat rekord z roku 1929, kdy štafetu běželo 321 běžců,“ řekl starosta Orla Stanislav Juránek.

Nedělní slavnost začne v 10:15 v jezuitském kostele. Poté se průvod vydá do Denisových sadů. V parku přivítá návštěvníky písničkář Pavel Helan, svoje umění předvedou děti i dospělí z orelských jednot. „Zveme všechny zástupce široké veřejnosti na jeden sportovní unikát. Přijďte si vyběhnout schody na Petrov, start je dole na Nových sadech,“ doplnil Bořecký.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář