Srbský patriarcha uznal nezávislost pravoslavné církve v Severní Makedonii

Skopje (ČTK) – Srbský patriarcha Porfirije přiznal nezávislost, takzvanou aufokefálnost, Makedonské pravoslavné církvi. Hlava srbské církve to podle médií oznámila na dnešní slavnostní liturgii ve Skopje. Krok je završením přibližně šesti desítek let snah makedonských pravoslavných o uznání samostatnosti jejich národní církve.

Krok následuje po více než dva týdny starém rozhodnutí ekumenického patriarchátu v Konstantinopoli, který makedonskou církev oficiálně přijal pod názvem Ochridské arcibiskupství do pravoslavného společenství. Nejednalo se však ještě o uznání autokefálnosti, kterou Makedonská pravoslavná církev jednostranně vyhlásila v roce 1967.

„Dosáhli jsme jednoty,“ řekl Porfirije po liturgii, kterou vedl společně s ochridským arcibiskupem Stefanem u příležitosti dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. „Svatý synod Srbské pravoslavné církve jednomyslně vyhověl žádostem Makedonské pravoslavné církve a přijal a uznal její autokefálnost,“ citoval server Balkan Insight z projevu k věřícím v severomakedonské metropoli.

Makedonská pravoslavná církev se sídlem v Ochridu představuje zdaleka největší náboženskou obec v této balkánské zemi. Srbská pravoslavná církev od roku 1959 poskytovala arcibiskupství autonomii, všechny dosavadní pokusy o překonání schizmatu ztroskotaly.

Na rozdíl od katolické církve, v jejímž čele stojí jedna ústřední postava – papež, je církevní moc v pravoslavném světě rozptýlená. Většina pravoslavných zemí má de facto vlastní národní církve vedené patriarchy. Konstantinopolský patriarcha používá status prvního mezi rovnými.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Porfirije

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář