Stanovisko prezidia České křesťanské akademie k nominaci H. Lipovské

Praha – Prezidium České křesťanské akademie se připojilo k výzvě 19 senátorů, aby Česká biskupská konference (ČBK) stáhla nominaci ekonomky Hany Lipovské do Rady České televize. Stejně jako část senátorů považuje za nepřijatelné, že uvedená kandidátka veřejně zpochybňuje smysl existence veřejnoprávních médií. Akademie to uvedla ve stanovisku, které dnes poskytla ČTK. Předseda ČBK kardinál Dominik Duka v pátečním prohlášení napsal, že odbornost Lipovské v ekonomii může být pro Radu ČT naopak prospěšná. Případné kritické hlasy na adresu veřejnoprávních médií mohou jejich službu zkvalitnit, míní hlava české katolické církve.

„V době, kdy dochází k nebezpečnému omezování svobody médií v Polsku a Maďarsku a i u nás se objevuje tlak populistických politiků, zpochybňujících samu existenci nezávislých veřejnoprávních médií, je nominace osoby, která veřejně sdílí takové postoje a navíc přiznává svou nekompetenci, neznalost a nezájem o televizní tvorbu, neomluvitelnou chybou,“ uvedla Česká křesťanská akademie.

Nominaci takových lidí proto považuje akademie za ohrožení demokratické plurality. „Církev má stát na straně svobody a nesmí se nechat zmanipulovat zájmy populistických politických subjektů. Žádáme Českou biskupskou konferenci, aby uznala svou chybu a nominaci paní Lipovské stáhla,“ stojí ve stanovisku akademie.

Česká křesťanská akademie je občanské sdružení, které podle svého webu sdružuje křesťany všech církví, ale i další lidi, kteří cítí odpovědnost za uplatňování křesťanských kulturních a morálních hodnot ve společnosti. V jejím čele stojí teolog Tomáš Halík.

Lipovská vzbudila pozornost svými výroky o tom, že nerozumí smyslu existence veřejnoprávních médií. Televizní tvorbu prý sice nesleduje, ale nezná jediný pořad České televize, který by nemohla vysílat televize komerční. Duka kandidátku hájí. „Je nesporné, že veřejnoprávní média musí existovat a je třeba je bránit, ale je rovněž zapotřebí, aby v duchu služby pravdě skutečně sloužila celé společnosti,“ uvedl.

Senátoři v otevřeném dopise, který v pátek zaslali ČTK, napsali, že existence a nezávislost veřejnoprávních médií hraje zásadní roli pro udržování svobody a zachování demokratických principů Česka. Členové Rady ČT by jako zástupci veřejnosti měli hájit tento veřejný zájem, který je zakotven v zákoně o České televizi. ČBK by se podle senátorů měla od názorů Lipovské distancovat a její nominaci stáhnout. „V opačném případě se lze důvodně domnívat, že se s názory Hany Lipovské Česká biskupská konference ztotožňuje,“ uvedli senátoři.

Sněmovna bude vybírat šest členů Rady ČT za ty, jejichž mandát končí 26. března. O uvolněná místa má zájem devět desítek adeptů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autpr: ČTK  Datum: 1. února 2020  Foto: CC Search – logo České televize

Tags: ,,

5 Komentáře

  1. T.Halík, br.Hošek a další jsou vlastně takoví rasisté, kteří si osobují právo rozhodovat kdo má být v Radě. Kdo není hloupý tak ví, co je to ta nezávislost ČT. Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti. Křesťanská akademie podporuje bruselskou totalitu proti svobodě.

    Odpověď
  2. S nominací paní Lipovské je samozřejmě možné nesouhlasit, v takovém případě bych očekával, že nesouhlasící budou naléhat na své poslance ve sněmovně, aby pro dotyčnou nehlasovali. Pokud paní Lipovská nikoho nerepresentuje a její názory nemají podporu – pak bude po právu nezvolena – což je zcela legitimní politický boj. Ale veřejně vyhlašovat, že ten a ten nemá právo vůbec ani kandidovat, a naléhat na to, aby byla jeho kandidatura stažena – to mi přijde jako zcela nelegitimní a nedemokratické. Ano, bývá to dnes stále častěji v módě, křičet, že takové a takové názory se nemají vůbec veřejně říkat. Myslím, že je to omezování svobody slova a mrzí mne, že Česká křesťanská akademie se k něčemu takovému nechala zneužít…

    Odpověď
  3. Myslím, že ke kultivovanosti této debaty by přispělo, kdyby Křesťanská akademie navrhla vlastní kandidáty. Učinila tak EAP ( Ekumenická akademie ) i některé církve. Nebo se omezit na konstatování, že z již prezentovaných důvodů kandidátku Lipovskou k volbě nedoporučuje. Pokus úkolovat Českou biskupskou konferenci považuji od Křesťanské akademie za nevhodný.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář